مونته نگرو به دنبال کسب وضعیت مهمان در اتحادیه عرب است

وضعیت مهمان,مونته نگرو

بلگراد - ایرنا - دولت مونته نگرو برای تقویت ارتباط بیشتر و گسترش همکاری های اقتصادی با جهان عرب خواهان کسب وضعیت مهمان در اتحادیه عرب است.

به گزارش ایرنا از رسانه های خبری بالکان ، پردراگ درتسون تحلیلگر اقتصادی مونته نگرو در گفت و گو با پایگاه اینترنتی ˈآنتن امˈ ازجمله دلایل مهم حکومت پودگوریتسا برای دریافت وضعیت مهمان در اتحادیه عرب را گسترش همکاری های اقتصادی توصیف کرد و گفت که در چنین اقدامی مزایاهای مثبت و منفی وجود دارد.

وی جنبه منفی کسب وضعیت مهمان در اتحادیه عرب را برای مونته نگرو مانند عضویت در هر سازمانی در حوزه سیاسی خواند و گفت که احتمالا اتحادیه عرب مخالفانی دارد و از طرف دیگر دارای اهدافی است که به مزاق برخی از سازمان ها سازگار نیست.

این تحلیلگر افزود:احتمالا نزدیک شدن مونته نگرو به این اتحادیه ممکن است با واکنش منفی برخی از کشورهای مهم در ژئو پلیتیکی جهان مواجه شود،بااین حال چنین اقدامی ممکن است سود زیاد مانند؛ همکاری اقتصادی راحت و برقراری تماس ساده را با کشورهای عربی در بر داشته باشد.

وی بااشاره به اینکه در جغرافیایی سیاسی جهان مدرن اغلب روابط اقتصادی تعیین کننده است،گفت:درمنطقه بالکان حتی یک کشور عضو اتحادیه اروپا نیست، ولی این مساله نباید موجب نگرانی شود، زیرا که جهان عرب در این اواخر توجه زیادی را به سرمایه گذاری در کشورهای منطقه بالکان معطوف کرده است.

صربستان بطور قابل توجهی به سرمایه کشورهای عربی تکیه دارد و بهبود اقتصادی خود را بر اساس چند پروسه بزرگ از کشورهای عربی قرار داده است.

همکاری مونته نگرو با کشورهای عربی در چند سال اخیر شدت یافته و آمار اتاق بازرگانی این کشور نشان می دهد که سرمایه گذاری کشورهای عربی در مونته نگرو از سال 2007 تا 2013میلادی حدود 80 میلیون یورو را وارد این کشور کرده است.

به همین دلیل اقتصاد دانان مونته نگرو بر این باورند که عضویت در اتحادیه عرب سرمایه گذاری جدید را برای این کشور به ارمغان می آورد.

در چارچوب اتحادیه عرب 22 کشور اسلامی و 4 کشور برزیل، اریتره، ونزوئلا و هند بعنوان مهمان همکاری دارند.

اروپام**1**436**1547
کد N484472