خونتای تایلند تیم مذاکرات صلح تشکیل داد

خونتای تایلند اعلام کرد دولت تا پایان هفته به منظور از سرگیری گفت‌وگو با جدایی‌طلبان که شورش آنها در جنوب این کشور منجر به مرگ هزاران نفر طی یک دهه اخیر شده، یک تیم مذاکره کننده صلح تشکیل می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، اودمرت سیتابوتر، معاون شورای ملی صلح و نظم در تایلند اعلام کرد با میانجی‌گری مالزی گفت‌وگو به طور قطع حرکتی رو به جلو است و پرایوت چان – اوچا، نخست وزیر تایلند قرار است تیمی را برای هدایت مذاکرات انتخاب خواهد کرد.

اودمرت در ادامه گفت: در این تیم نماینده‌ای از سربازان، وکلا و دانشگاهیان حضور دارند. این شورش در سه استان پاتانی، یالا و نارایتوات، موسوم به "جنوب عمیق" شکل گرفته است.

تایلند کشوری است با اکثریت بودایی و مقابله با حکومت مرکزی در این سه استان مسلمان نشین دهه هاست که ادامه دارد، با این حال خشونت‌ها از سال 2004 مجددا در این منطقه از کشور بروز پیدا کرده‌اند.

به گزارش دیده‌بان جنوب عمیق که این خشونت‌ها را بررسی می‌کند، طی این 10 سال بیش از 6000 تن کشته شده‌اند و حکومت‌ها پی در پی در آرام کردن این درگیری‌ها شکست خورده‌اند.

گفت‌وگوهای صلح بین شورشیان و حکومت مرکزی اولین بار با دخالت برخی از گروه‌های حقوق بشر و دانشگاهیان در سال 2014 آغاز شد. این گفت‌وگوها سال گذشته و در پی بحران سیاسی ناشی از حکم دادگاه برای برکناری یینگلاک شیناواترا، نخست وزیر وقت ناتمام ماند و ارتش یک هفته پس از برکناری او طی یک کودتا در 22 مهر قدرت را در دست گرفت.

به گفته اودمرت دولت مالزی برخی از گروه‌های حقوق بشر را برای ایجاد گفت‌وگوی صلح در تایلند مشخص کرده است.

انتهای پیام

کد N484040