یک مقام دولتی آلمان ازتشکیل نیروی واکنش سریع ناتو برای مقابله با بحران خبر داد

اوکراین,روسیه

برلین - ایرنا - یک مقام عالیرتبه دولت آلمان از آمادگی ˈناتوˈ برای تشکیل یک گردان نظامی با عنوان ˈنیروی واکنش سریع ناتوˈ متشکل از چهار هزار سرباز کارآزموده با هدف مقابله سریع با ˈبحران های اضطراریˈ خبر داد.

به گزارش ایرنا، این مقام دولتی آلمان که در آستانه نشست سران ناتو در ˈولزˈ با تاکید بر افشا نشدن نامش با خبرنگاران در برلین سخن می گفت، در خصوص گردهمایی دو روزه رهبران ناتو که از امروز ( پنجشنبه) در شهر ˈکاردیفˈ آغاز می شود، این نشست را از مهمترین جلسات سران کشورهای عضو این سازمان دانست.

نشست دو روزه سران کشورهای عضو ˈسازمان پیمان آتلانتیک شمالیˈ (ناتو) برای بررسی وضعیت این سازمان به ویژه بحران اوکراین و مقابله با اقدامات روسیه، از امروز در ولز انگلیس برگزار می شود.

نشست سران کشورهای عضو ناتو که با حضور 60 رییس جمهوری یا رییس دولت و چهار هزار هیات رسمی برگزار می شود، نخستین میزبانی انگلیس از سران این کشورها بعد از اجلاس سال 1990 و در زمان پایان یافتن ˈجنگ سردˈ است.

این مقام دولتی آلمان، بررسی بحران اوکراین و تصمیم گیری درباره واکنش به مواضع روسیه در قبال این بحران، مهمترین محور مورد بررسی در نشست امروز و فردای سران ناتو خواهد بود و در کنار آن تحولات مربوط به اقدامات تروریستی گروه ˈداعشˈ در عراق، بحران سوریه و همچنین ادامه حضور و فعالیت نیروهای نظامی خارجی در افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی از این کشور در پایان سال 2014 از دیگر موضوعاتی است که مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

به گفته این مقام آلمانی، اجلاس امروز ناتو مهمترین نشست کشورهای عضو این سازمان نظامی خواهد بود و سران و شخصیت های شرکت کننده در این نشست تصمیم خواهند گرفت که نسبت به تحولات اوکراین و آنچه ˈرفتار تهاجمی روسیهˈ خوانده می شود، چه واکنشی نشان دهند .

وی افزود: تمام کوشش ها انجام خواهد شد که اختلافات با روسیه در مورد اوکراین به وقوع درگیری مستقیم بین ناتو و این کشور منجر نشود و یکی از محورهای اصلی گفت و گوها این خواهد بود که حالت آماده باش نیروهای واکنش سریع ناتو را برای مقابله با تشدید اوضاع تقویت کنند.

به گفته این مقام دولتی آلمان، در همین راستا و در چارچوب آماده باش ناتو، نیرویی با عنوان ˈگروه واکنش سریعˈ، با شکل گیری گردانی متشکل از چهار هزار نیروی کارآزموده از نیروهای زمینی، هوایی و دریایی برنامه ریزی شده که این قابلیت را خواهند داشت تا در صورت نیاز در هر نقطه از جهان به سرعت وارد عمل شوند.

به گفته وی، آلمان و هلند به صورت مشترک برای میزبانی نیروهای زمینی واکنش سریع ناتو اعلام آمادگی کرده اند و این نیرو در نهایت می تواند 25 هزار سرباز را دربرگیرد که چهار هزار نفر از آنها، ˈگردان ویژهˈ را تشکیل می دهند.

این مقام دولتی آلمان در ادامه تاکید کرد که ناتو به دنبال یک حضور دایمی نیروهای نظامی اش در کشورهای اروپای شرقی و بالتیک نیست و عضویت اوکراین در ناتو نیز در شرایط فعلی در دستور کار این سازمان قرار ندارد.

وی در ادامه از موضوع عراق و پیش روی های گروه تروریستی داعش در این کشور به عنوان یکی دیگر از محورهای قابل طرح در اجلاس ناتو نام برد و افزود: تقویت قابلیت دفاعی ارتش عراق به عنوان شریک ناتو از جمله برنامه های این سازمان نظامی در آینده خواهد بود.

این مقام آلمانی در خصوص وضعیت آینده افغانستان پس از خروج نیروهای نظامی ناتو از این کشور نیز به عنوان دیگر موضوع قابل بحث در اجلاس دو روزه سران این سازمان در کاردیف نام برد و مدعی شد که هر دو نامزد راه یافته به مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام کرده اند که در صورت بدست گیری سکان هدایت افغانستان، پیمان امنیتی مشترک را با ناتو امضا خواهند کرد.

اروپام*4 * 456*1701**1651
کد N483948