/همایش ملی آقانجفی قوچانی در خراسان شمالی/

استاندار خراسان شمالی: پاسداشت علما را نباید به پس از مرگ آنان موکول کنیم

‌استاندار خراسان شمالی با ذکر اینکه گاهی در کشور ما مشاهده می‌شود به علما، اندیشمندان و دانشمندان در زمان حیاتشان بی‌توجهی می‌شود، افزود: پاسداشت علما را نباید به پس از مرگ آنان موکول کنیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خراسان شمالی، سیدعلی اکبر پرویزی، استاندار خراسان شمالی روز پنجشنبه، در آئین افتتاحیه همایش ملی آقانجفی قوچانی، در بجنورد، اظهار کرد: مفاخر ارزشمند ملی و منطقه ای باید به نسل جوان معرفی شوند.

وی با ذکر اینکه برگزاری همایش‌های اینچنینی برکات فرهنگی فراونی برای استان دارد، افزود: معرفی خراسان شمالی بواسطه برگزاری این برنامه‌ها و آثار چاپ شده در آنها، در شناساندن استان تأثیر بسزایی دارد.

پرویزی گفت: در استان خراسان شمالی، چهره‌های فرهنگی، دینی و ادبی زیادی وجود دارند که دارای آثار تاریخی و فرهنگی زیادی در استان هستند و باید معرفی شوند.

وی افزود: در کشور عرف شده که از اندیشمندان و اساتید حاذق، زمانی یاد می‌کنیم که آنها را از دست داده‌ایم حال آنکه آنان در زمان حیاتشان باید به نیکی یاد و بزرگ داشته شوند.

وی ادامه داد: استان خراسان شمالی نیز دارای ده‌ها اندیشمند و عالم است که متأسفانه شناسانده نشده اند و باید برای این شناختن و شناساندن این ذخایر ارزشمند فرهنگی تلاش کنیم.

معاون استاندار خراسان شمالی: معرفی آقانجفی قوچانی تکلیف بود

معاون سیاسی امنیتی استاندار خراسان شمالی نیز در این مراسم با ذکر اینکه آیت‌الله آقانجفی قوچانی، عالمی گرانقدر و عارف بود، افزود: معرفی و بزرگداشت ایشان برای ما یک تکلیف بود.

محمدرحیم نوروزیان، معاون سیاسی امنیتی استاندار خراسان شمالی و رئیس ستاد همایش ملی بزرگداشت آقانجفی قوچانی در آئین بزرگداشت این عالم ربانی، اظهار کرد: ایشان تلاش‌های ارزنده زیادی در طول دوران حیات خود انجام داد و حب وطن از ویژگی‌هایش بود.

وی ضمن تقدیر از همه کسانی که در برگزاری این همایش مشارکت و همکاری داشتند، افزود: در برگزاری این همایش اقدامات خوبی انجام شد و دستاوردهای خوبی حاصل خواهد شد.

نوروزیان شناسایی بازماندگان آقانجفی قوچانی، فراخوان مقاله در زمینه‌های علمی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و تاریخی، چاپ آثار این عالم و اعطای کتب ایشان به کتابخانه‌ها و ساخت تندیس آقانجفی از جمله اقدامات در این زمینه بود.

وی گفت: با ارائه فراخوان مقاله این همایش، از میان آثار رسیده، 14 مقاله به عنوان آثار برتر برگزیده و تعدادی مقاله نیز در کتاب مجموعه مقالات همایش چاپ شدند.

وی ابراز امیدواری کرد که برگزاری این همایش‌ها، گامی ارزنده بای پاسداشت علما و حرکتی مؤثر برای توسعه فرهنگی استان باشد.

آیت‌الله سیدمحمد حسن نجفی معروف به آقانجفی قوچانی، عالم دینی قرن چهاردهم هجری قمری و صاحب دو کتاب مشهور «سیاحت شرق» و «سیاحت غرب»، در سال ۱۲۹۵ هجری قمری در روستای خسرویه از توابع فاروج در استان خراسان شمالی به دنیا آمد.

انتهای پیام

کد N483889