تحلیلˈلوبلاگˈاز نقش موگرینی در بهبود مناسبات اتحادیه اروپا با ایران

اتحادیه ازوپا

تهران-ایرنا-ˈالدار ممدوفˈمشاور کمیته امورخارجی پارلمان اروپا می گوید: با توجه به وجود مخالفان خارجی و تشکیلات پیچیده اتحادیه اروپا،ˈفدریکا موگرینیˈدر مقام مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا راهی دشوار در رابطه با ایران پیش رو دارد اما توانایی های وی برای بهبود روابط دلگرم کننده است.

ممدوف روز پنجشنبه در مقاله ای در پایگاه اطلاع رسانی ˈلوبلاگˈ با اشاره به انتخاب موگرینی وزیر خارجه ایتالیا به عنوان مسوول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا و طرح سوالاتی مبنی بر چگونگی برخورد او با ایران در این سمت، نوشت : انتخاب موگرینی به ریاست سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خبری خوب برای مناسبات اروپا با ایران است.

وی نشان داده است که بر خلاف ˈکاترین اشتونˈ مسوول فعلی سیاست خارجی اتحادیه اروپا،از توان فراتر رفتن از مساله هسته ای و اتخاذ دیدگاهی جامع در قبال ایران برخوردار است.

به گفته ممدوف، تلاش اشتون برای حل مساله برنامه هسته ای ایران شایسته تقدیر است اما، وی علاقه ای به پیگیری هیچگونه ابتکار عملی در روابط دوجانبه اتحادیه اروپا و ایران پیش از حل و فصل مساله هسته ای این کشور نداشت.

در واقع، تمرکز صرف او بر مساله هسته ای مانع از ایجاد اعتماد بیشتر اتحادیه اروپا با ایران، افتتاح دفتر نمایندگی این اتحادیه در تهران و گفت و گو درباره امنیت منطقه شد، اقداماتی که بسیاری از کارشناسان و دیپلمات ها در تهران از مدت ها پیش بر اهمیت و فایده آن تاکید کرده بودند.

ممدوف با بیان این نکته که موگرینی سابقه کاری امیدوار کننده تر و نوید بخش تر از اشتون دارد، افزود: همانگونه که یک کارشناس اسلام سیاسی می گوید، موگرینی به پیچیدگی اوضاع خاورمیانه و نقش بازیگران مختلف منطقه ای واقف است.

موگرینی در سخنان روز سه شنبه (11 شهریور) در پارلمان اروپا ابراز اطمینان کرد که پنج بعلاوه یک و ایران در مهلت تعیین شده به توافق هسته ای دست یابند.

وی همچنین نگرانی های امنیتی ایران و کشورهای منطقه، به ویژه خطر گروه خلافت اسلامی (داعش) برای سوریه، عراق و سایر مناطق را به حق و مشروع خواند و به ضرورت چارچوب کاری امنیتی منطقه ای برای حل مشکلات و مسایل خاورمیانه اذعان کرد.

نویسنده مقاله خاطر نشان کرد: با مبنا قرار دادن این فرض که موگرینی آماده اتخاذ موضعی فعال تر در برقراری رابطه با ایران است، باید گفت که وی چالش هایی دشوار در پیش رو دارد.

جدای از مخالفان همیشگی خارجی (سازمان های راستگرای طرفدار اسرائیل)، تشکیلات پیچیده اتحادیه اروپا شامل شورا، کمیسون و پارلمان اروپا و ... می تواند مانعی عمده در این رابطه باشد. البته باید گفت، موگرینی در مقایسه با اشتون برتری هایی دارد و برخلاف وی، از کشوری است که پایه همگرایی اروپا است و خودش نیز از حمایت ˈانگلا مرکلˈ صدر اعظم آلمان، متنفذترین سیاستمدار اروپا، برخوردار است.

درواقع، پارلمان اروپا احتمالا به نوعی به موگرینی کمک کرد. کمیته امور خارجی پارلمان اروپا در 2 سپتامبر(11 شهریور) به بودجه کلی اتحادیه اروپا رای داد. این بودجه شامل درخواست برای گشودن دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در تهران پس از به پایان رسیدن موفقیت آمیز مذاکرات هسته ای است. اگر این برنامه ازمذاکرات سه جانبه شورا، کمیسیون و پارلمان اروپا درباره شکل نهایی بودجه جان سالم بدر برد، موجب تقویت تلاش های موگرینی برای ایجاد رابطه با ایران خواهد شد. گرچه موگرینی در رابطه با ایران راهی دشوار در پیش رو دارد اما، توانایی هایی که وی از خود به نمایش گذاشته، دلگرم کننده است.

رسانام** 1088 ** 1064
کد N483604