در دیدار با ظریف؛

موگرینی: امیدواریم مذاکرات هسته ای تا زمان تعیین شد به نتیجه مثبت برسد

موگرینی,ایتالیا

رم - ایرنا - «فدریکا موگرینی» وزیر خارجه ایتالیا و نماینده آتی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دیدار با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران ابراز امیدواری کرد مذاکرات هسته ای تا زمان تعیین شده در ماه نوامبر (آذرماه) به نتیجه مثبت برسد.

به گزارش ایرنا، وزیر خارجه ایتالیا عصر چهارشنبه (به وقت محلی) پس از دیدار با همتای ایرانی خود در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک، ابراز امیدواری کرد مذاکرات هسته ای ایران به سوی یک توافق مثبت در مدت تعیین شده

(23 نوامبر) برسد.

وی گفت: ما در این دیدار درباره روند مذاکرات هسته ای صحبت کردیم و به یک ارزیابی مشترک در خصوص لزوم رسیدن به یک توافق درباره برنامه هسته ای که بتواند منجر به ثبات و امنیت بیشتر منطقه شود، رسیدیم.

وزیر خارجه ایتالیا افزود: در این راستا رم و تهران تمایل و امید به اراده قوی سیاسی (برای رسیدن به یک توافق مثبت تا زمان تعیین شده) و کار بر روی بخش فنی آن دارند که البته ظریف تضمین اراده سیاسی از سوی تهران را به من داده است.

موگرینی همچنین به بحران عراق و خاورمیانه اشاره کرد و گفت: امیدوارم امکان کار کردن درخصوص توازن های جدید منطقه ای برای متوقف کردن و جلوگیری از جنایات در آینده - همانند آنچه این روزها در عراق رخ می دهد - وجود داشته باشد.

وی افزود: این رخدادها، چالش های بدون مرز هستند که ارزش های اساسی بشریت را زیرسوال می برند.

وزیر خارجه ایتالیا همچنین گفت که با ظریف درخصوص لزوم پاسخی نظامی به این اوضاع اضطراری به توافق رسیده و اینکه نیاز به تشکیل یک دولت در عراق با توان مقابله با داعش است.** ایتالیا رابط میان اروپا و جهان اسلام است

وزیر خارجه کشورمان نیز در این دیدار گفت: جمهوری اسلامی ایران از اینکه خانم موگرینی به عنوان رییس دیپلماسی اتحادیه اروپا انتخاب شده، بسیار خوشحال است؛ انتخابی که می تواند به روابط همواره نزدیک میان تهران و ایتالیا کمک کند.

ظریف، روابط میان ایتالیا و ایران را عالی توصیف کرد و گفت که امکان تقویت بیشتر روابط تاریخی میان دو کشور نیز وجود دارد.

وی با بیان اینکه ایتالیا نقش یک پل میان جهان اروپا و جهان اسلام را بازی می کند، افزود: این نقش می تواند با انتخاب موگرینی به عنوان نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیشتر تقویت شود.

ظریف در این سفر یک روزه به رم با همتای ایتالیایی و نماینده آتی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در باره تحولات منطقه، برنامه هسته ای و روابط دوجانبه تبادل نظر کرد.

اروپام*4*461 ** 2023
کد N483482