اوباما:

استونی را هرگز تنها نمی گذاریم

آمریکا اروپا

رئیس جمهوری آمریکا در سفر خود به استونی وعده کمک های نظامی ناتو را به این کشور حوزه دریای بالتیک داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آلمان، "باراک اوباما" رئیس جمهوری آمریکا از کمک های نظامی کشورش به استونی در چارچوب تقویت حضور نظامی ناتو در مرزهای روسیه خبر داد. بر این اساس آمریکا جنگنده ها و نظامیان خود را به این کشور حوزه دریای بالتیک اعزام می کند.

اوباما امروز چهارشنبه در دیدار با "توماس هندریک" همتای استونیایی خود گفت تجهیزات نظامی و نظامیان کشورش در پایگاه نظامی "اماری" استونی مستقر خواهد شد. وی در عین حال به شمار نظامیانی که قرار است به استونی اعزام شوند، اشاره ای نکرد. این در حالی است که برای عملی شدن این وعده باید کنگره آمریکا با آن موافقت کند.

اوباما با بیان اینکه آمریکا هیچ گاه استونی را تنها نخواهد گذاشت اظهار داشت سفرش به این کشور برای تاکید بر حمایت واشنگتن از این همپیمانش در ناتو است. رئیس جمهوری آمریکا با استناد به ماده 5 پیمان ناتو یادآور شد اعضای این پیمان موظف هستند با هر گونه تهدیدی علیه هر یک از اعضا، مقابله کنند.

اواخر ماه آوریل آمریکا از اعزام 600 نظامی خود به کشورهای شرق اروپا از جمله لهستان، لتونی، لیتوانی و استونی خبر داده بود. طبق این گزارش قرار است 150 نظامی آمریکایی در استونی مستقر شوند. همچنین اوباما در سفر ماه ژوئن خود به ورشو از کمک یک میلیارد دلاری آمریکا برای تقویت اوضاع امنیتی شرق اروپا خبر داده بود.

رئیس جمهوری آمریکا پس از استونی و در ادامه سفر خود به حوزه دریای بالتیک قرار است امروز به لتونی و لیتوانی سفر و با روسای جمهوری این دو کشور دیدار کند. وی فردا برای حضور در نشست دو روزه سران ناتو در ولز انگلیس راهی این کشور خواهد شد.