با صدور بیانیه‌ای؛

شانزدهمین اجلاسیه خبرگان رهبری پایان یافت

سیاست داخلی

خبرگان ملت از همگان، به‌ویژه قوای سه گانه مى خواهد با وحدت كلمه و همدلى بیشتر، به تفرقه افكنان و توطئه گران اجازه میدان دارى نداده و بستر مناسبِ حفظ عزت و سربلندى ایران اسلامى را با وحدت، محبت و انسجام ملی در سایه‌ی اسلام و رهبری ولی فقیه بیش از پیش محقق نمایند.

 

به گزارش ایلنا، مجلس خبرگان رهبرى در پایان شانزدهمین اجلاسیه رسمى خود، پس از دو روز نشست و تبادل نظر پیرامون مسائل داخلى و بین المللى، در آستانه ى ولادت با سعادت حضرت ثامن الحجج - علیه آلاف التحیة و الثناء - ضمن تبریك ایام الله دهه ى كرامت محضر مبارك حضرت بقیة الله الاعظم - عجل الله تعالى فرجه الشریف-، مقام معظم رهبرى و ملت شریف ایران، نكات زیر را مورد تأكید قرار مى دهد:

1. بى شك، ولایت مطلقه فقیه، عامل حدوث و بقاء انقلاب و نظام اسلامى بوده و امام راحل عظیم الشأن- قدس سره - و رهبر معظم انقلاب(مدظله العالى) با مدیریت و رهنمودهاى شایسته‌‌ی خود، عملاً مترقى بودن این اصل را به اثبات رسانده‌اند. مجلس خبرگان رهبری، ضمن تقدیر و تشكر از اتخاذ مواضع حكیمانه مقام معظم رهبرى در عرصه هاى مختلف، تأکید می‌نماید عمل به رهنمودهاى ایشان موفقیت و عزت ایران اسلامى را به دنبال خواهد داشت.

2. با توجه به عنایت ویژه‌ مقام معظم رهبری به مسائل فرهنگی و نگرانی معظم له در این زمینه، با عنایت به این که زیر بنای تمام برنامه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و نظامی باید صبغه‌ی فرهنگ اصیل دینی داشته باشد تا بتواند نظام اسلامی را به‌عنوان یک الگو به جهان عرضه نماید و اسلام را آن‌گونه که هست به جوامع بشری معرفی نماید؛ لذا مجلس خبرگان، ضمن تأکید بر جایگاه رفیع و مسئولیت خطیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و تشکر از تلاش‌های آن شورای محترم در عرصه‌ فرهنگ، علم و فن‌آوری؛ از این شورا و سایر نهادهای فرهنگی اعم از حوزه‌های علمیه، علماء اعلام، نویسندگان عالی نظام، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و آموزش عالی، وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات، سازمان‌های میراث فرهنگی و گردشگری، صدا و سیما و همه‌ی رسانه‌ها و مطبوعات می‌خواهد که تمام تلاش خود را برای تبیین و ترویج فرهنگ اسلامی در جامعه به کار گیرند و به مطالبات رهبر بزرگوار انقلاب(دام ظله) و اقشار مختلف مردم متعهد و خانواده‌های محترم شهدا، در زمینه‌ی فرهنگ، پاسخ مناسب دهند و اجازه ندهند مردم مسلمان کشور، بخصوص جوانان عزیز، از هجمه‌ی فرهنگی جهان سلطه و برنامه‌ها‌ی‌ گسترده‌ی دشمنان آسیب ببینند. انتظار مى رود تمامى نهادها و دستگاه هاى مسؤول در امر فرهنگ، در راستاى حفظ و تحكیم ارزش ها و رعایت موازین شرعى كه ثمره ى مجاهدت علما و خون شهیدان است تلاش بیشترى نموده و با هنجارشكنان و برهم زنندگان امنیت فرهنگى جامعه که شالوده‌ی انقلاب امام و قیام ملت بوده، با ابتکار عمل و برنامه‌ریزی دقیق، به صورت فعال و با اقتدار و تدبیر لازم برخورد نمایند.

3. مقام معظم رهبرى در دیدار اخیر رییس جمهور و هیأت محترم وزیران، پانزده توصیه مهم و راهبردى داشتند. به طور قطع، حركت در منشور ترسیم شده از سوى معظم له مى تواند دولت را در دستیابی به اهداف پیش رو، یارى نماید. مجلس خبرگان، ضمن اعلام حمایت از قواى سه گانه؛ به ویژه دولت محترم، تأكید مى كند كه تحقق وعده هاى دولت و توسعه ى همه جانبه ى فرهنگى، اقتصادى، اجتماعى و سیاسى كشور، در گرو «به كارگیرى همه ى نیروهاى باتجربه و معتقد به نظام»، «پرهیز از اقدامات سطحى و جناحى»، «حمایت از نخبگان، متخصصان و مبتكران»، «اجراى صحیح سیاست هاى كلى سند چشم انداز، اصل44 و اقتصاد مقاومتی» و «توجه به مسأله ى تكثیر نسل و ایجاد بسترهاى مناسب براى آن» خواهد بود.

4. وحدت و یكپارچگى آحاد ملت، اقوام، گروه ها و به ویژه مسؤولان نظام اسلامى، رمز پیروزى و تداوم انقلاب اسلامى و اصلاح امور بوده و خواهد بود. در فراز و نشیب هاى گوناگون انقلاب، هرگاه وحدت و آرامش جامعه حفظ شده، شاهد موفقیت، پیشرفت و غلبه بر دشمنان انقلاب و اسلام بوده ایم. خبرگان ملت از همگان، به‌ویژه قوای سه گانه مى خواهد با وحدت كلمه و همدلى بیشتر، به تفرقه افكنان و توطئه گران اجازه میدان دارى نداده و بستر مناسبِ حفظ عزت و سربلندى ایران اسلامى را با وحدت، محبت و انسجام ملی در سایه‌ی اسلام و رهبری ولی فقیه بیش از پیش محقق نمایند.

5. روز قدس امسال، با توجه به حملات ددمنشانه ى اسرائیل غاصب به باریكه ى غزه و شهید و مجروح شدن بیش از 13هزار مرد و زن و كودك بى گناه، در داخل و خارج از کشور، پرشورتر از گذشته در دفاع از فلسطین عزیز و غزه ى مظلوم، با حضور چشمگیرتر مردم همیشه در صحنه برگزار شد. نمایندگان مجلس خبرگان رهبرى از تمامى مردم عزیز كشورمان و همه ى آزادیخواهان جهان كه در حمایت از مردم بى پناه غزه بپاخاستند؛ تشکر كرده و اقدامات وحشیانه‌ی رژیم كودك كش اسرئیل و حامیان وی از غرب و برخی کشورهای عربی و سكوت مرگبار سازمان هاى مدّعى دفاع از حقوق بشر را به شدت محكوم نموده و اعلام می‌دارد که تنها توکّل بر خدا و مقاومت مردم فلسطین بود که شكستى تاریخى بر پیكره ى رژیم سفاك صهیونیستى وارد كرد و بار دیگر نداى حق طلبانه ى پیروزى خون بر شمشیر را به گوش جهانیان رساند و مردم مظلوم غزه توانستند پس از قریب دو ماه استوارى و مجاهدت وصف ناپذیر، اسرائیل غاصب را به زانو درآورده و خواسته ى به حق خود را بر این رژیم درنده خو، تحمیل نمایند. مجلس خبرگان رهبرى ضمن تبریك این پیروزى به ملت فلسطین و گروه هاى مقاومت اعلام مى دارد كه این رژیم با كشتن انسان هاى بى دفاع و حمله به مناطق غیرنظامى، مساجد، مدارس، بیمارستان ها و مؤسسات بین المللى، مرتكب جنایت جنگى شده و باید محاكمه و مجازات شود و بداند كه نمى تواند برعزم جدى مردم مقاوم غزه و كرانه ى باخترى، براى تشكیل دولت فلسطینى با محوریت قدس شریف فائق آید. مبارزان فلسطینى هم بدانند كه «ان الله على نصرهم لقدیر».

6. مجلس خبرگان رهبری اقدامات ددمنشانه‌ی گروه تروریستى داعش در سوریه و عراق را به شدت محکوم می‌کند. جنایت هاى این گروهِ تندرو، انحرافی و دست پرورده ى سازمان‌هاى جاسوسى آمریكا و اسرائیل خبیث و حامیان مالى عربى آن، دل هر دردمندى را به درد مى آورد. بى شك، همراهى باقى مانده هاى حزب بعث و كسانى كه از نتیجه‌ی انتخابات اخیر پارلمان عراق ناخشنود بودند؛ در پیشروى هاى این گروهك تكفیرى، مؤثر بوده است. این گروه جانى، به دنبال ایجاد اختلاف و اغتشاش بین مسلمانان و تغییر نقشه ى خاورمیانه است، ما ضمن تبریک پیروزی‌های اخیری که در «اِمِرلی» و «موصل» به دست آمده؛ رمز موفقیت را توکل برخدا و وحدت و یكپارچگى همه‌ی گروه ها، طوایف و اقوام عراقى و مقاومت ارتش، مجاهدان و عشایر عراق در سایه ى توجه به نقش مرجعیت دینى و عمل به قانون اساسى این كشور می‌دانیم. هم‌چنین مجلس خبرگان رهبرى، روند قانونى طى شده برای انتخاب نخست وزیر جدید عراق و ائتلاف احزاب و گروه هاى عراقى را به فال نیك گرفته و بر لزوم هر چه بیشتر وحدت و همبستگى اقوام در عراق تأكید و اعلام مى دارد: جمهورى اسلامى ایران همچون گذشته در كنار دولت، ملت و مرجعیت عراق بوده و از ایجاد ثبات و امنیت پایدار در این كشور اسلامى؛ حمایت می‌کند.

7. ضمن حمایت از اقدامات تیم مذاکره کننده‌ی هسته‌ای، از آنان می‌خواهیم: براساس نظرات داهیانه‌ی مقام معظم رهبری، با رصد توطئه‌های دشمنان، کار را با تدبیر، سرعت، قاطعیت بیشتر و هماهنگ با عزت نظام اسلامی و حفظ دستاوردهای دانشمندان و بخصوص شهدای هسته‌ای پیش ببرند.

8. مجلس خبرگان رهبری ضمن تقدیر و تشکر از تلاش‌های گسترده‌ی حافظان امنیت کشور، انهدام پهپاد اسرائیلی را که حق مسلّم نظام اسلامی در راستای حراست از تمامیت ارضی کشور بوده، تبریک گفته و برای همه‌ی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در تمام ماموریت‌های خطیر پیش‌رو آرزوی موفقیت می‌نماید.

9. در آستانه سال تحصیلى جدید و بازگشایى حوزه هاى علمیه، دانشگاه‌ها، مراكز آموزش عالى و مدارس، ضمن دعاى خیر و آرزوى موفقیت براى كلیه طلاب علوم دینى، دانشجویان و دانش‌آموزان، اساتید، مربیان و معلمان سخت كوش كشورمان؛ از این عزیزان مى خواهیم با تلاش مستمر برای كسب علم و دانش و مهارت و تخصص، به رشد اخلاقى و معنوى و فضائل الهى و انسانى نیز اهتمام داشته باشند. خبرگان رهبری از مسؤولان نهادهای آموزشی مى خواهد با حفظ آرامش فضاى علمى كشور، بسترهاى لازم را جهت رشد و پویایى علمى جامعه، فراهم آورده و بر تبیین، ترویج و تقویت بنیان هاى دینى، همت گمارند تا شاهد رشد شاخص هاى علمى، توفیقات بیشتر فرهیختگان و تعمیق مبانى اسلامى در بین نسل جوان و آینده سازان كشورمان باشیم. هم چنین از رئیس جمهور محترم مى خواهیم باتوجه به اهمیت جایگاه وزارت علوم و آغاز سال تحصیلى دانشگاهها، هرچه سریع تر فرد شایسته و مناسبى را براى تصدى این منصب به مجلس شوراى اسلامى، معرفى نماید.

10. با توجه به در پیش بودن کنگره‌ی عظیم حج ابراهیمی، فرارسیدن موسم حج‌ که بی‌شک چشمه‌ی جوشان فیض الهی است را به امت اسلامی تبریک گفته و از حاجیان سعادتمند که توفیق درک این ایام را در سرزمین وحی دارند می‌خواهیم این فرصت را مغتنم بدانند و برای کسب معنویتِ بیشتر، زدودن زنگارهای دل و موفقیت ملت‌های مسلمان، بخصوص کشورهای عراق، بحرین، یمن و فلسطین و نابودی دشمنان به درگاه ربوبی ذات احدیت، دعا و تضرع نمایند.

در پایان، ضمن آرزوى شفا و بهبودى كامل براى آیت الله مهدوى كنى؛ رییس مجلس خبرگان رهبرى، یاد امام راحل، شهداى گرانقدر انقلاب اسلامى و جنگ تحمیلى و یاد و خاطره بزرگانى همچون مرحوم محمدى گیلانى، مرحوم معصومى زرندى، مرحوم سید صابر جبارى و مرحوم ماموستا مجتهدى كه عضو این مجلس بودند و در روزها و ماه هاى اخیر به لقاءالله پیوستند را گرامی می‌داریم.

هم‌چنین با گرامی داشت 12شهریور، روز مبارزه با استعمار انگلیس و تجلیل از قهرمانان عرصه‌های جهاد و مقاومت و مبارزه با استکبار و صهیونیزم در طول تاریخ، سلامت و سربلندى رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه اى - دام ظله العالى - و ملت شریف ایران را از خداوند متعال، مسئلت مى نماییم.

مجلس خبرگان رهبری

12/6/93

کد N483234