کارشناس آمریکایی امور خاورمیانه:وهابیت در مشکلات خاورمیانه دخیل است

اد حسین,عربستان سعودی

تهران– ایرنا– ˈاد حسینˈ کارشناس مسائل خاورمیانه، درهم آمیختگی نظام سیاسی عربستان سعودی با وهابیت را که به شکل گیری گروه تروریستی داعش کمک کرده است، در مشکلات خاورمیانه دخیل دانست.

ˈاد حسینˈ Ed Husain پژوهشگر ارشد مطالعات خاورمیانه در اندیشکده آمریکایی ˈشورای روابط خارجیˈ در گفت وگو با شبکه تلویزیونی فرانس 24 به بررسی فضای حاکم بر ساختار سیاسی عربستان در سایه شکل گیری شبکه های مختلف تروریستی همچون القاعده و داعش پرداخت .

این تحلیلگر آمریکایی گفت که ساختار سیاسی عربستان همواره درگیر رقابت بر سر قدرت است و در حالی که پادشاه کشور در صدر قدرت قرار دارد، جریان های مختلف در خاندان سلطنتی برای افزایش قدرت با یکدیگر در رقابت هستند.

وی افزود: پادشاه عربستان خود در مواقعی تحت تاثیر تشکیلات مذهبی در کشور که وهابیت بخشی از آن است قرار می گیرد .

این پژوهشگر شورای روابط خارجی افزود که جریان وهابیت در عربستان تشکیلاتی همچون پلیس، منابع مالی و حضور سیاسی از طریق سفارتخانه های عربستان در نقاط مختلف جهان و سازمان های بین المللی در اختیار دارد.

اد حسین در خصوص چرایی انفعال و بی رغبتی عربستان در برخورد با گروه های تروریستی، گفت که نظام پادشاهی و ساختار سیاسی عربستان با وهابیت درآمیخته است، از این رو لازم و به نفع ریاض است که از همگامی با وهابیت دست بردارد، زیرا در غیر این صورت، شاهد شکل گیری گروه های تروریستی دیگر همچون القاعده و داعش خواهیم بود.

وی با تاکید بر این که باید زهر وهابیت از کالبد تشکیلات سیاسی عربستان خارج شود، یادآور شد که چنانچه فشار جهانی، به ویژه از سوی جهان اسلام بر خاندان آل سعود اعمال نشود، این سم در درون آن باقی خواهد ماند.

اد حسین با بیان این که عربستان در ایجاد معضل داعش نقش داشته است، وظیفه مقابله با این گروه تروریستی را در مرحله نخست متوجه ریاض دانست.

رسانام **1302**
کد N483122