بحران انرژی درهند - پنج ایالت درخطر قطع کامل برق

هند,انرژی

دهلی نو - ایرنا - با کاهش روز افزون ذخایر فسیلی و ادامه اختلاف شرکت های تولید نیرو در هند برای قیمت گذاری، مردم این کشور در برخی مناطق وارد بحران انرژی شده اند.

به گزارش ایرنا، شبکه تلویزیونی ˈان دی تی ویˈ روز چهارشنبه خبرداد با توجه به جدیدترین داده های دریافتی، مناطق شمالی هند با کمبود پنج هزار مگاوات برق روبه رو هستند.

پنج ایالت ماهاراشترا، هاریانا، راجستان، پنجاب و گجرات در وضعیت قرمز کمبود برق قرار گرفته اند.

این درحالی است که چهار ایالت در این فهرست قادر به تولید برق نبوده و انرژی مورد نیاز را از دو نیروگاه حرارتی در گجرات واقع در غرب هند تامین می کنند.

مسوولان در یک نیروگاه برق به دلیل دریافت نکردن بهای انرژی تولیدی، فروش برق به ایالت هاریانا را متوقف کرده است.

ایالت گجرات که از جمله مراکز تولید غلات هند است، با بحران پایان ذخایر زغال سنگ خود روبه رو است به گونه ای که مقام های ایالتی اعلام کرده اند که این منطقه تا دو یا سه روز آینده می تواند نیاز خود به زغال سنگ را برطرف کند.

مقام های دولتی در ایالت پنجاب نیز اعلام کرده اند که قصد دارند از کشورهای خارجی زغال سنگ وارد کنند.

در ایالت ماهاراشترا در جنوب غرب هند نیز شرکت های تولید نیرو به دلیل کمبود عرضه زغال سنگ و اختلاف بر سر قیمت گذاری انرژی تولیدی از فروش برق به سایر ایالت ها خودداری می کنند.

ˈپییوش گویلˈ وزیر انرژی و سوخت های فسیلی هند اعلام کرد، تامین انرژی در کشورش به دلیل کمبود بارندگی در فصل مونسون امسال و نبود عرضه کافی زغال سنگ تحت تاثیر قرار گرفته است.

داده های منتشر شده در هفته جاری نشان دادند که بیش از نیمی از نیروگاه های حرارتی هند کمتر از یک هفته ذخیره زغال سنگ در اختیار دارند. این شرایط وخیم تر از حادثه سال 2012 می باشد. در آن سال طی یکی از بزرگترین قطعی برق در جهان بیش از 620 میلیون شهروند هندی در 22 ایالت با خاموشی روبه رو شدند.

قرار است در یک جلسه اضطراری در روز سه شنبه آینده مقام های انرژی هند از تمام ایالت ها در دهلی نو جمع شده و وضعیت را بررسی کنند.

دیروز به دلیل ایجاد نقص فنی در یکی از ژنراتورهای تولید برق متعلق به شرکت تاتا، بخش بزرگی از شهر بمبئی مرکز اقتصادی هند در تاریکی فرو رفت .

هند یکی از کشورهایی است که به دلیل کمبود منابع، افزایش جمعیت و روند صنعتی شدن سریع تشنه انرژی است. این کشور در سال 2013 با پشت سرگذاشتن ژاپن به سومین وارد کننده نفت خام جهان تبدیل شد.

ˈ پی.اس. پریهارˈ رییس مرکز نظارت برمنابع هسته ای هند روز پنجشنبه گذشته گفت که تنها راه نجات کشورش از کمبود برق تامین آن از طریق انرژی اتمی است.

وی تاکید کرد: هند فقط زمانی می تواند شاهد پیشرفت سریع باشد که در بخش انرژی خودکفا شود و دارای انرژی مازاد نیز باشد .

آساق * 1 * 1519 * 267 *
کد N482885