آسوشیتدپرس مدعی شد: تحقیق آژانس در مورد ایران متوقف شده است

سیاسی

خبرگزاری آسوشیتد پرس به نقل از منابع دیپلماتیک مدعی شد تلاش‌های اخیر آژانس برای تحقیق در مورد برنامه هسته‌ای ایران متوقف شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این منابع دیپلماتیک که به دلیل حساسیت موضوع خواستند نام‌شان فاش نشود به آسوشیتد پرس گفتند: تحقیقات اخیر آژانس بین‌الملل انرژی اتمی در مورد اتهامات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران متوقف شده است.

ایران همواره این اتهامات را که اغلب از سوی غرب مطرح می‌شود ساختگی خوانده و تأکید دارد که برنامه هسته‌ای‌اش ماهیت کاملاً‌ صلح‌آمیز دارد. آمریکا و غرب ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای متهم می‌کنند.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌الملل انرژی اتمی ماه گذشته پس از دیدار با حسن روحانی، رییس‌جمهور در مورد روند همکاری‌ها با این کشور خوش‌بین بود اما این دیپلمات‌ها مدعی‌اند که از ماه فوریه تاکنون که هر دو طرف در مورد شروع مجدد تحقیقات توافق کردند هیچ پیشرفتی حاصل نشده است.

منابع نزدیک به مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5‌ می‌گویند که نبود پیشرفت در همکاری‌های ایران و آژانس شانس به موفقیت رسیدن مذاکرات هسته‌ای را کاهش می‌دهد. ایران و گروه 1+5‌ تنها تا 24 نوامبر سال جاری فرصت دارند تا به یک راه‌حل جامع نهایی درباره برنامه هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور برسند.

نماینده ایران در آژانس پیش از این در گفت‌وگو با ایسنا گفته بود: ایران با جدیت به اجرای 5 گام عملی توافق شده با آژانس اقدام کرد.

رضا نجفی افزوده بود: همان‌طور که رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان قبلا اعلام کرده بود اجرای 5 گام عملی توافق شده با آژانس مدتی قبل آغاز شده بود.

او خاطرنشان کرده بود: سه گام از این 5 گام اکنون کاملا اجرا شده و درباره دو گام دیگر علاوه بر مذاکراتی که در تاریخ 25 مرداد هم‌زمان با خاتمه یافتن موضوع چاشنی‌های انفجاری‌ در ایران برگزار شد، یک نشست فنی نیز در تاریخ 9 شهریور در تهران با هیات کارشناسی آژانس برگزار شد.

نماینده ایران در آژانس گفته بود: در این نشست بر اساس توافق ۳۰ اردیبهشت‌ماه سال جاری برای اجرای ۵ گام مذکور، دو طرف در مورد ادعاهای مربوط به آزمایشات بزرگ انفجاری به تبادل اطلاعات پرداختند و درباره مقالات علمی چاپ شده در ایران در باره محاسبات نوترونی راکتورهای هسته‌ای و ادعاهای پیرامون آن‌ها وارد بحث جدی شدند.

وی افزوده بود: با توجه به پیچیده بودن مباحث قبلا پیش‌بینی می‌شد که اتمام بررسی‌ها تا تاریخ 25 اوت ممکن نباشد از این رو قرار است ادامه این مباحث در آینده نزدیک دنبال شود.

انتهای پیام

کد N482801