اوباما در کنفرانس خبری با همتای استونیایی: روسیه بهای گزافی خواهد پرداخت

باراک اوباما امروز (چهارشنبه) در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهوری استونی گفت که این کشور از متحدان نمونه در ناتو است و واشنگتن و غرب هر اقدامی لازم باشد برای حمایت از کشورهای حوزه بالتیک در برابر روسیه انجام می‌دهند.

باراک اوباما امروز (چهارشنبه) در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهوری استونی گفت که این کشور از متحدان نمونه در ناتو است و واشنگتن و غرب هر اقدامی لازم باشد برای حمایت از کشورهای حوزه بالتیک در برابر روسیه انجام می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوزعربی، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به تالین پایتخت استونی رفته است تا با رهبران بالتیک دیدار کند. مساله اقدامات روسیه و مسائل امنیتی در صدر مذاکرات قرار دارد.

اوباما با تشکر از میزبانی استونی از رئیس جمهوری این کشور برای سفر به کاخ سفید دعوت کرد.

وی همچنین در اقدامات این کشور در عراق و افغانستان و کمک به ناتو در خنثی کردن حملات سایبری تشکر کرد و گفت: استونی الگویی نمونه برای کشورهای عضو ناتو است و کشورهای عضو ناتو هر کاری برای تامین دائمی امنیت استونی انجام خواهند داد و استونی تنها نمی‌ماند.

اوباما افزود: ما به تعهداتمان پایبندیم و به دلیل اقدامات روسیه در اوکراین، آمریکا اقدامات خود را در بالتیک افزایش می‌دهد که از جمله شامل گشت‌زنی‌های هوایی در این منطقه است. ما قرار است حضور نظامی خود را در بالتیک با هماهنگی با کنگره افزایش دهیم و قرار است یگان‌های مازاد هوایی در استونی مستقر شوند. این اقدامات با حمایت کنگره عملی خواهد شد و بحث‌های بیشتری در این خصوص خواهیم داشت. تهاجم روسیه علیه اوکراین موجب شده است تا ما امنیت کشورهای بالتیک را افزایش دهیم. روسیه بهای گزافی پرداخت خواهد کرد. استونی نیز باید به مردم اوکراین کمک کند تا آن‌ها بتوانند در مقابل روسیه مقاومت کنند.

اوباما با اعلام اینکه آمریکا دفاع هوایی را برای این منطقه افزایش می‌دهد، گفت که روسیه و مسائل امنیتی در صدر مذاکرات با رهبران حوزه بالتیک قرار دارد.

وی در ادامه به کشته شدن استیون ساتلوف، روزنامه نگار آمریکایی به دست تروریست‌های داعش اشاره کرد و با ابراز همدردی با خانواده وی گفت: این اقدام وحشتناک بود و ما شاهد وحشی‌گری یک گروه تروریستی بودیم. من با پدر، مادر و خواهر جوان وی همدردی می‌کنم و می گویم که جهان در غم خانواده شما شریکند. او جهان اسلام را دوست داشت و به خاورمیانه سفر می‌کرد تا دغدغه مردم این منطقه را به گوش جهان برساند. من در همین جا به آن کسانی که می‌خواهند با ما بجنگند هشدار می‌دهم که ما پایداری خواهیم کرد وعدالت را در مورد قاتلان استیون اجرا خواهیم کرد.

انتهای پیام

کد N482508