همایش لیزر و کاربردهای آن

قنادی: نیازمند سرمایه‌گذاری مناسب برای تحقیقات در زمینه لیزر هستیم

قنادی با اشاره به تاثیر تحریم‌ها بر تحقیقات در زمینه لیزر در کشور گفت: با وجود این‌که تحریم‌ها اثر داشته است اما بیش از آن به سرمایه‌گذاری مناسب و قابل توجه در این بخش نیاز داریم.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) محمد قنادی، رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای صبح روز چهارشنبه در حاشیه سومین همایش لیزر و کاربردهای آن با بیان این‌که مقالات رسیده به این همایش در سطح بالای علمی است، گفت: 310 نفر از پیشکستوتان در حوزه لیزر در این همایش حضور دارند و 215 مقاله در زمینه‌های مختلف به دست ما رسیده است که از این تعداد 118 مقاله به طور شفاهی و پوستر پذیرفته شده است.

وی گفت: تلاش داریم در سال آینده کنفرانس بین‌المللی با حضور کارشناسان و متخصصان خارجی در زمینه لیزر برگزار کنیم.

قنادی اظهار کرد: لیزر‌ها کاربرد وسیعی در صنعت و پزشکی دارد. در درمان بیماری‌های پوستی و جراحی‌های و درمان سرطان‌ها و برداشتن تومور لیزرها کاربرد دارند. در حال حاضر فعالیت‌ها در زمینه لیزر در مراکز تحقیقاتی و ملی کشور در حال گسترش است. یکی از کابردهای لیزر در چاقوهای جراحی است که از کاربرد بسیار خوبی برخوردار است.

رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای سازمان انرژی اتمی با بیان این‌که فعالیت در زمینه لیزر نیازمند سرمایه‌گذاری کلان است تصریح کرد: ما با توجه به امکانات مالی در سازمان انرژی اتمی و دانشگاه‌های کشور تلاش داریم خود را به عرصه‌های روز دنیا برسانیم. هم‌چنین در زمینه صنایع سنگین و به طور کلی صنعت، امکان فعالیت وجود دارد اما به سرمایه‌گذاری مناسب و قابل توجه نیاز داریم.

قنادی بر ضرورت تماس و ارتباط محققان ایرانی در این عرصه با محققان کشورهایی که در زمینه لیزر حرفی برای گفتن دارند تاکید کرد و درباره تاثیر تحریم‌ها بر فعالیت‌های تحقیقاتی و علمی در این زمینه گفت: تحریم‌ها اثر داشته است اما بیش از آن ما به سرمایه‌گذاری در این بخش برای گسترش کار نیاز داریم.

وی زمینه دیگر فعالیت لیزر را در شتاب‌دهنده‌ها دانست و گفت: با وجود این‌که کاربرد بسیار مطلوب و مناسبی لیزر در شتاب‌دهنده‌ها دارد اما هنوز در این زمینه به سطح صنعتی و پیشرفته نرسیده‌ایم.

انتهای پیام

کد N482414