رییس کانون سردفتران و دفتریاران:

تکریم بازنشستگان، سرلوحه کار ما در هیات مدیره کانون است

كانون سردفتران

رییس کانون سردفتران و دفتریاران در دیدار سردفتران بازنشسته گفت: تکریم بزرگان و بازنشستگان سرلوحه کار ما در هیات مدیره کانون است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدرضا دشتی اردکانی صحبت خود را با حدیثی از امام جعفر صادق (ع) آغاز کرد و گفت: این امام بزرگوار می‌فرمایند که «وجود پیر سالخورده در خانواده اش، ‌همانند پیغمبر در میان امت خود است». به راستی سخن گفتن در این جمع که همه از بزرگان حرفه و استادان پیشکسوت هستند دشوار است.

وی ادامه داد: در قرآن کریم، احادیث نبوی و سخنان ائمه اطهار بر تکریم و بزرگداشت بزرگان و پیشکسوتان به ویژه پدر و مادر تاکید فراوان شده است. در جامعه اسلامی امروز ما نباید شاهد اماکنی چون خانه سالمندان باشیم؛ چرا که هر آنچه آبرو و احترام است از برکت حضور پدران، مادران و بزرگان ماست. بازنشستگان، سخت کوشان دیروز و فرهیختگان امروز هستند.

وی با تاکید بر اینکه اگر مجاهدت و همکاری بزرگان حرفه سردفتری نبود، امروز این کانون با این تشکیلات و سازوکار به دست ما نمی رسید، گفت: زحمات بزرگان ما در این حرفه بسیار است، ولی تاکنون تقدیری شایسته از آنان صورت نگرفته است. تلاش داریم با سفر به هر استانی حداقل با یکی از بازنشستگان حرفه در آن استان دیدار کنیم و این حداقل کاری است که می توان انجام داد. از آنجا که این جلسه در دهه کرامت برگزار شده، آن را به فال نیک می گیرم و از طرف همه اعضای هیات مدیره از بزرگان بازنشسته درخواست دعای خیر دارم.

دشتی اردکانی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه صندوق بازنشستگی کانون در سال های آینده با مشکل کسری بودجه در پرداختی ها روبرو خواهد شد، گفت: در حال حاضر سالانه حدود 50 نفر سردفتر و دفتریار بازنشسته می شوند که این رقم در سال 1416 به تعداد حدود 5 هزار نفر در سال می رسد و رقم بازنشستگان بیش از شاغلان خواهد بود؛ بنابراین از سردفتران و دفتریاران بازنشسته درخواست می کنیم تا با ارایه راهکار برای سرمایه گذاری، هیات مدیره کانون را در این مسیر یاری کنند.

رییس کانون سردفتران و دفتریاران اظهار کرد: ما هم معتقدیم میزان دریافتی بازنشستگان سردفتر و دفتریار اندک و ناچیز است و متناسب با شأن و جایگاه آنان و شرایط اقتصادی فعلی جامعه نیست و به عقیده من باید این رقم حداقل 50 میلیون ریال در ماه باشد، اما در شرایط فعلی امکان پرداخت بیش از این هزینه‌ها مقدور نیست، امیدواریم با سرمایه گذاری صحیح و قانونی کانون طی سال های آتی شاید افزایش پرداختی در خور شأن و جایگاه همکاران سردفتر و دفتریار بازنشسته باشیم.

در ادامه محمد علومی از سردفتران پیشکسوت با اشاره به اینکه جامعه سردفتران و دفتریاران بازنشسته از سال 1386 تشکیل شد و تاکنون اقدامات بسیاری را انجام داده است، بر لزوم ارایه خدمات بیشتر به این گروه تاکید کرد.

وی با بیان اینکه سردفتران و دفتریاران بازنشسته می‌توانند دست یاری به هیات مدیره کانون داده و در برخی امور یاری‌رسان این کانون باشند، گفت: در تدوین آیین نامه‌ها برای قوانینی که در مجلس وضع می شود می‌توان از نظرات و راهکارهای بازنشستگان بهره برد و در این راستا اگر کمکی از سوی ما برمی‌آید می توانیم به هیات مدیره کانون و خانواده دفاتر اسناد رسمی یاری رسانیم.

وی با تقدیر از افزایش 52 درصدی حقوق بازنشستگان در سال جاری، این رقم را امیدوار کننده اما ناکافی دانست و تاکید کرد: با رشد نرخ تورم، رقم دریافتی در حال حاضر ناچیز و اندک است و تکافوی زندگی بازنشستگان را نمی کند.

در ادامه اردشیر نصیریان، از سردفتران بازنشسته و پیشکسوت هم به نمایندگی از دیگر بازنشستگان حاضر با تقدیر و تشکر از هیات مدیره فعلی کانون و زحمات آنان در افزایش میزان دریافتی بازنشستگان، سنت حسنه تقدیر از بازنشستگان را که چندی است از سوی رییس کانون صورت می گیرد به فال نیک گرفت.

وی با بیان اینکه بازنشستگان سرمایه‌های هر صنف و قابل تقدیر هستند گفت: روسای کانون در ادوار مختلف با همکاری سایر اعضای هیات مدیره این چراغ را روشن و فروزان نگه داشته اند که قابل ستایش و تقدیر است.

نصیریان در ادامه سخنان خود به نامه سردفتران و دفتریاران بازنشسته خطاب به هیات مدیره کانون اشاره کرد و خواستار رسیدگی به مطالبات بازنشستگان در زمینه های گوناگون از جمله بیمه و درمان، امور رفاهی، صندوق تعاون، امور ورزشی و ... شد.

انتهای پیام

کد N482403