هشدار رسانه ها به تعلل پاکستان در اجرای قرارداد واردات گاز از ایران

ایران,گاز

اسلام آباد - ایرنا - ورود جدی عمان به عرصه امضای قرارداد واردات گاز از ایران و ازسوی دیگر تعلل بیش از حد پاکستان برای اجرای تعهداتش برای احداث خط لوله واردات گاز از ایران، باعث شده تا رسانه های پاکستان بیش از پیش زنگ خطر را به صدا درآورند.

روزنامه پاکستانی انگلیسی زبان ˈنیشنˈ در این باره نوشت: پاکستان بخاطر انجام ندادن تعهد خود در احداث خط لوله انتقال گاز از ایران، پشیمان خواهد شد زیرا عمان علاقه شدیدی به نهایی کردن قرارداد 60 میلیارد دلاری با ایران برای واردات گاز دارد.

براساس این گزارش؛ درصورت نهایی و اجرایی شدن این قرارداد، عمان به مدت 25 سال، روزانه 20 میلیون متر مکعب گاز از دومین کشور صاحب ذخایر گاز در جهان (ایران) وارد خواهد کرد.

در جریان سفر خرداد سال گذشته «سلطان قابوس» پادشاه عمان به تهران، تفاهم هایی بین دو طرف درخصوص صادرات گاز به عمان انجام شد.

همزمان با انجام این سفر که وزیر نفت و گاز عمان نیز در آن حضور داشت، «بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت ایران در کاخ سعدآباد دیداری با همتای عمانی خود انجام داد و بعد از این دیدار به خبرنگار ایرنا گفت: تفاهم های خوبی درخصوص صادرات گاز ایران به عمان انجام گرفت و مراحل بعدی آن را در آینده دنبال خواهیم کرد.

از سال گذشته تاکنون نیز رفت وآمدهای خوبی در سطح وزرا و مقامات عالی دو کشور صورت گرفته است.

در گزارش روزنامه پاکستانی ˈنیشنˈ آمده است: پاکستان تحت فشار تحریم های آمریکا ؛ از تعهد خود درقبال تکمیل این طرح سر باز زده است.

نیشن نوشت: بنظر می رسد که دولت اسلام آباد با مشاهده اشتیاق شدید اعراب حوزه خلیج فارس برای واردات گاز از ایران، می خواهد مذاکرات خود با تهران را درخصوص طرح خط لوله انتقال گاز از ایران ازسر بگیرد.

به نوشته روزنامه پاکستانی، عمان درصورت نهایی کردن قرارداد واردات گاز از ایران، می تواند به مسیر ترانزیت گاز ایران به هند، کره جنوبی و ژاپن تبدیل شود.

براساس این گزارش، پاکستان تا به امروز در کاستن از تنش ها در روابط باهند چندان موفق نبوده است و ادامه این وضعیت، حتی شانس پاکستان را برای برخورداری از پروژه خط لوله گاز «تاپی» (ترکمنستان- افغانستان- پاکستان- هند) هم محروم خواهد کرد چرا که اجرای این پروژه مستلزم توافق و روابط خود میان دو کشور همسایه است.

*** تعلل در احداث خط لوله واردات گاز از ایران به ضرر اسلام آباد است

نشریه پاکستانی انگلیسی زبان اکسپرس تریبیون دوشنبه نوشت: در شرایطی که پاکستان با تعلل در اجرای پروژه خط لوله گاز با ایران فرصت خرید گاز ارزان قیمت را از دست می دهد، سایر کشورهای خلیج فارس به واردات این منبع طبیعی از ایران چشم دوخته اند.

این نشریه که عمدتا به مسایل اقتصادی می پردازد؛ نوشت: ایران و عمان توافقی 60 میلیارد دلاری را امضا کرده اند که صادرات گاز طبیعی ایران به مسقط را در 25 سال آینده امکان پذیر خواهد کرد. این پروژه شامل تاسیس خط لوله ای به ارزش یک میلیارد دلار در سراسر خلیج فارس است.

براساس این گزارش، در ژوئن (خرداد) گذشته نیز کویت به دومین کشور خلیج فارس تبدیل شد و نسبت به خرید گاز طبیعی از ایران به عنوان بزرگترین ذخایر گازی جهان، ابراز تمایل کرد.

*** انتهای خط لوله گاز ایران بر سر دوراهی

اکنون که خط لوله احداث شده ازسوی ایران، منطقه ذخایر گازی در جنوب کشور را به جنوب شرقی ترین نقطه استان سیستان و بلوچستان ایران، یعنی به نزدیک نقطه صفر مرزی به پاکستان متصل کرده است اما با عمل نکردن پاکستان به تعهداتش، این خط لوله بر سر دو راهی پاکستان و عمان قرار گرفته است.

کشور عمان درست در نقطه جنوبی استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته است و فاصله زیادی با شهرهای ساحلی و بندری سیستان و بلوچستان ندارد.

آساق*2**274**1723**1392
کد N482350