حریت: آلمان تمایلی به عذرخواهی و پایان دادن به شنود از ترکیه ندارد

آلمان,ترکیه

آنکارا - ایرنا - روزنامه ˈحریتˈ ترکیه روز چهارشنبه به نقل از یک وزیر کابینه آلمان نوشت: برلین تمایلی به ˈعذرخواهیˈ و پایان دادن به شنود مخفیانه مکالمات مقامات ترکیه ندارد.

به گزارش ایرنا ، در پی افشای شنود غیرقانونی مکالمات مقامات ارشد دولتی و نظامی ترکیه از سوی دستگاه های جاسوسی آلمان ، آمریکا و انگلیس ، خبرنگار روزنامه حریت با یک عضو مهم کابینه آلمان گفت و گو کرد.

به نوشته حریت، این مقام آلمانی که خواست نامش فاش نشود، گفت: نمی توان در مورد عذرخواهی آلمان از ترکیه و اینکه شنودهای دیگری از سوی دستگاه جاسوسی این کشور صورت نگیرد، تضمین داد.

این مقام آلمانی، دلیل شنود مکالمات مقامات ترکیه از سوی دستگاه جاسوسی آلمان را فعالیتهای حزب غیرقانونی ˈکارگران کرد ترکیهˈ (پ.ک.ک)، انتخاب ترکیه از سوی گروههای افراطی به عنوان گذرگاه (برای رفتن به سوریه) و مبارزه بین المللی با فعالیتهای تروریستی عنوان کرد.

وی مدعی شد که از شنیدن خبر جاسوسی ترکیه از آلمان نیز متعجب نخواهد شد.

مقامهای آلمانی پرونده جاسوسی آمریکا از آلمان را با شنودهای غیرقانونی آلمان در دیگر کشورها را موارد متفاوت ارزیابی کرده اند.

رسانه های ترکیه دوشنبه گذشته از شنودهای غیرقانونی مکالمات مقامات ارشد دولتی و نظامی این کشور توسط دستگاه های اطلاعاتی آلمان ، آمریکا و انگلیس خبر داده بودند.

در پی افشای شنودهای غیرقانونی آژانس اطلاعاتی آلمان در ترکیه، مطبوعات آلمان از جاسوسی های دراز مدت دستگاه های جاسوسی آمریکا و انگلیس در ترکیه خبر دادند.

هفته نامه ˈاشپیگلˈ نوشت: آژانس امنیت ملی آمریکا از طریق دستگاه های محرمانه امنیتی در استانبول و آنکارا از مدت ها پیش مکالمات مقامات ارشد دولتی و نظامی این کشور را شنود کرده است.

دستگاه های اطلاعاتی آلمان، آمریکا و انگلیس که با دستگاه های اطلاعاتی ترکیه همکاری داشتند، در راستای مبارزه با تروریسم و کسب اطلاعات در مورد گروه های تروریستی در منطقه به طور هم زمان نیز سرگرم فعالیت های جاسوسی از مقامات سیاسی این کشور بودند.

خاورم ** 2010**1651
کد N482283