دیوید کامرون: اتحادیه اروپا اشتباهش در مقابل هیتلر را تکرار نکند

انگليس,روسيه,پوتين

نخست‌وزیر انگلیس هشدار داد: کشورهای اروپا باید اقدامات شدیدتری علیه رییس‌جمهوری روسیه اعمال کنند، در غیر این صورت اشتباهی را که در مقابل هیتلر انجام دادند، تکرار خواهند کرد.

نخست‌وزیر انگلیس هشدار داد: کشورهای اروپا باید اقدامات شدیدتری علیه رییس‌جمهوری روسیه اعمال کنند، در غیر این صورت اشتباهی را که در مقابل هیتلر انجام دادند، تکرار خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی‌میل، دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس واکنش کشورهای اروپایی به تجاوزات روسیه را با اهمال‌کاری فاجعه‌آمیز آن‌ها در مقابل دیکتاتور نازی در کنفرانس مونیخ سال 1938 مقایسه کرد.

کامرون ضمن تقاضای اقدامات جدی‌تر علیه مواضع مسکو در اوکراین، ترس خود را نسبت به قصد روسیه برای تصرف تمامی کشور اوکراین ابراز کرد.

به گزارش روزنامه ایتالیایی "ریپابلیکا"، نخست‌وزیر انگلیس هم‌چنین در نشست رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل، به صورت خصوصی با سایر رهبران اروپایی گفت‌و‌گو کرده است.

به گزارش این روزنامه، کامرون در این گفت‌و‌گو گفت: ما در آستانه تکرار اشتباهاتی هستیم که سال 1938 در مونیخ مرتکب شدیم. ما نمی‌توانیم بدانیم که چه چیزی رخ خواهد داد. این بار ما نمی‌توانیم به تقاضاهای پوتین پاسخ مثبت بدهیم.

وی افزود: او تاکنون کریمه را گرفته است و ما نمی‌توانیم به او اجازه دهیم که تمام کشور را تصرف کند.

اظهارات کامرون پس از اینکه پوتین طی تماس تلفنی با مانوئل باروسو، رییس‌ کمیسیون اتحادیه اروپا ادعا کرد که می‌تواند "دو هفته‌ای کی‌یف را تصرف کند"، مطرح شد.

در همین حال، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز در نشست بروکسل اعلام کرد: اقدامات رهبر روسیه موجب افزایش تنش‌ها می‌شود و غیر قابل پیش‌بینی بودن پوتین هیچ محدودیتی ندارد.

نخست‌وزیر انگلیس با "ناعادلانه و غیر قابل قبول" خواندن حضور 15 هزار نیروی روسی در خاک اوکراین، این اقدام را محکوم کرد.

کامرون به نمایندگان مجلس گفت: مسکو که تاکنون کریمه را تصرف کرده است، تلاش دارد تا همسایه‌اش را مجبور کند "انتخاب‌های دموکراتیک خود را در مقابل لوله تفنگ تسلیم کند".

نخست‌وزیر انگلیس طی هفته آتی ریاست نشست ناتو در ولز را برعهده خواهد داشت. انتظار می‌رود در این نشست ایجاد نیروهای جدید 10 هزار نفری اعلام شود.

بریتانیا قصد دارد تا 600 دستگاه نفربر ارتش را به عنوان بخشی از تعهداتش در جهت افزایش هزینه‌های دفاعی مورد استفاده قرار دهد.

جولیان برزیر، معاون وزیر دفاع انگلیس در امور پرسنل دفاعی نیز گفت: ممکن است یک جوخه نیز تا دو هفته آتی به "رپید تریدنت"، مانور مشترک آمریکا و اوکراین بپیوندد.

در همین حال مایکل فالون، وزیر دفاع انگلیس نیز افزود: قرار است در سخنرانی خود هشدار دهد که اعتبار ناتو به افزایش هزینه‌های رهبران اروپایی بستگی دارد.

تنها چهار عضو از متحدان ناتو شامل آمریکا، انگلیس، استونی و یونان، تاکنون متعهد شدند تا دست کم 2 درصد تولید ناخالص داخلی خود را به هزینه‌های دفاعی اختصاص دهند.

روسیه که هزینه‌های دفاعی را تا 50 درصد افزایش داده بود، اکنون اعلام کرده قصد دارد تا 6 سال آینده، 420 میلیارد دلار دیگر به هزینه‌های دفاعی خود بیافزاید.

کنفرانس مونیخ در سال 1938 اکنون به عنوان بالاترین میزان اهمال‌کاری فرانسه و انگلیس در مقابل آدولف هیتلر شناخته می‌شود.

انتهای پیام

کد N482062