پیشنهاد رهبر حزب مردم دموکراتیک ترکیه برای ارسال سلاح به پ.ک.ک

رهبر حزب مردم دموکراتیک ترکیه گفت: آنکارا باید مساله ارسال سلاح به حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) را برای مقابله این گروه با داعش مدنظر قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه توری زمان، صلاح‌الدین دمیرتاش، یکی از رهبران حزب مردم دموکراتیک گفت: حزب پ.ک.ک علیه داعش می‌جنگد. اگر پ.ک.ک خواستار دریافت سلاح شد، دولت ترکیه باید این مساله را مدنظر قرار دهد. پس چرا اگر می‌شود با مسلح کردن نیروهای پ.ک.ک با داعش مقابله کرد، چنین کاری انجام ندهیم؟ اگر که صلح برقرار می‌شود، این کار را انجام بدهیم، بهتر است. اگر پ.ک.ک از این تسلیحات علیه ترکیه استفاده نمی‌کند و برای مقابله با داعش از آن‌ها بهره می‌گیرد، ارسال سلاح به آن‌ها باید بررسی شود.

وی همچنین با اشاره به پیشرفت در روند صلح دولت آنکارا با پ.ک.ک گفت: رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری منتخب باید به این مساله ادامه دهد. اردوغان خواهان کنترل این مساله است. به عقیده من او خود مسئول این مساله است. هنوز هیچ چارچوب زمانی برای این مساله مدنظر قرار نگرفته است.

دمیرتاش ادامه داد: قوانین متعددی در اکتبر یا نوامبر 2014 توسط پارلمان ترکیه تصویب خواهد شد که مربوط به روند صلح هستند. مقام‌های دولتی اعلام کرده‌اند که نمی‌خواهند این اقدامات با تاخیر مواجه شود، حزب مردم دموکراتیک از استقلال کشور کردستان در عراق حمایت می‌کند. ما از ترکیه می‌خواهیم نخستین دولتی باشد که اگر چنین کشوری تاسیس شد آن را به رسمیت بشناسد.

انتهای پیام

کد N481927