دولت جدید هند و پایان 100 روز حکومت

هند

دهلی نو - ایرنا - دوره یکصد روز نخست دولت متحد دمکراتیک ملی هند به پایان رسید و با وجودی که با چالش های داخلی بسیاری مواجه بوده، کارنامه اعضای کابینه پراز دیدارها، نشست ها و مذاکرات به خصوص با مقام های خارجی است.

به گزارش ایرنا، شخص نخست وزیر حضور پررنگی در سیاست های هند داشته است. شاید هنوز زود باشد که تفاوت اصول اساسی دولت ˈنارندرا مودیˈ را با دولت های قبلی دریافت اما بنظر می رسد که با حضور وی در راس حکومت، کم کم حوزه وسیع تری از سیاست خارجی با سمت و سوی راهبردی نمایان می شود و کارهای اجرایی داخلی شدت بیشتری گرفته است.** نگاهی کلی به 100روز گذشته

انجام گفت وگوهای صمیمانه با همسایگان کوچک تر در جنوب آسیا، اول نرمش و سپس شدت لحن در رابطه با پاکستان و آغاز مذاکره با قدرت های بزرگ در سطوح مختلف سه بعد کاملا مشخص هستند که سیاست خارجی دولت مودی را در طول سه ماه گذشته رقم زده اند.

مودی سیاست خارجی دولتش را با دعوت از رهبران اتحادیه همکاری های منطقه ای جنوب آسیا (سارک) به مراسم سوگند نخست وزیری در اوایل خرداد ماه امسال آغاز کرد.

این اقدام با نظریه وی مبنی بر اینکه هند نمی تواند بدون تثبیت روابط با همسایگان رشد کند، مطابقت داشت. و مودی در همین راستا بوتان را به عنوان مقصدی برای انجام اولین دیدار رسمی خارجی به عنوان نخست وزیر جدید هند برگزید.

مودی در ماه مرداد نیز برای اولین بار در طول 17سال گذشته به عنوان نخست وزیر هند از نپال دیدار و در مجلس موسسان این کشور به منظور رفع نگرانی های امنیتی کاتماندو در مورد شرایط جدید منطقه ای سخنرانی کرد.

ولی تلاش وی برای تضمین جنوب آسیای هماهنگ در پی تصمیم غیر منتظره لغو گفت وگوها بین دهلی نو و اسلام آباد درسطح مقام های وزارت خارجه در اعتراض به دیدار سفیر پاکستان در دهلی نو با شماری از رهبران جدایی طلب کشمیری با مانع برخورد کرد.

دولت های قبلی هند از جمله دولت ائتلاف دمکراتیک ملی تحت نخست وزیری آتل بیهاری واجپایی از حزب بی جی پی در گذشته گفت وگوهای سفیر پاکستان را با رهبران کشمیری نادیده گرفته بودند.

مودی در اثر اجبارهای سیاسی داخلی، خط قرمز جدیدی را در رابطه با اسلام آباد کشید و تصریح نمود که کشمیر یک موضوع کاملا دوجانبه بین هند و پاکستان می باشد و باید براساس قرارداد سال 1993 شیملا و اعلامیه سال 1999 لاهور حل و فصل شود و هیچ طرف سومی حتی سازمان ملل نباید نقشی را در آن ایفا کند.

هنوز روشن نیست که این یک انحراف تاکتیکی از سیاست قبلی هند است یا بازسازی راهبردی دهلی نو در برخورد با اسلام آباد. ولی شکی در این نیست که اتخاذ یک سیاست مناسب در قبال پاکستان یک موضوع مهم برای دهلی نو خواهد بود.

یکی از کارهای ماندگار و مهم مودی در سه ماه اخیر نمایش جدیت دولتش در حمایت نکردن از یک قرارداد تجاری بین المللی در سازمان تجارت جهانی بود که علیرغم عصبانیت واشنگتن و طرف های غربی و همزمانیش با سفر ˈجان کری ˈ وزیر خارجه آمریکا به دهلی نو و انتقادهای شدید، به موضع خود پایبند ماند.

رای مخالف هند در سازمان تجارت جهانی با وجود مخالفت های بسیار باعث شد که دولت جدید موضع جدی برای حفظ یارانه کشاورزان اتخاذ کند.

اکنون همه چشم ها به دیدار مودی با باراک اوباما رییس جمهور آمریکا در سپتامبر در واشنگتن دوخته شده و سوال بزرگ این است که آیا وی قادر به انعقاد قراردادهای بزرگ با واشنگتن یعنی دشمن گذشته و دوست جدید خواهد شد یا خیر؟

مودی در مدت اخیر رابطه با چین و ژاپن را از طریق موافقت با گشایش مقرر بانک بریکس در شهر شانگهای و انجام یک دیدار پنج روزه از توکیو بخوبی اداره کرده است.

عده ای از کارشناسان امور بین الملل می گویند که مودی به هنگام انتصاب به عنوان نخست وزیر هند تجربه زیادی در سیاست خارجی نداشت ولی با انجام یک دیپلماسی قابل قبول در طول 100 روز نخست حکومت، خیلی ها متعجب ساخته است.

ˈبراهما چلانیˈ از کارشناسان صاحب نام امور بین الملل هند، می گوید: دعوت مودی از رهبران کشورهای همسایه برای شرکت در مراسم سوگند خود، دیدارهای موثر از نپال و بوتان، مهارت دیپلماتیک در نشست سران بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) و سفر موفقیت آمیز اخیر به ژاپن نشانگر سیاست خارجی زیرکانه دولت مودی می باشند و شخصیت های خارجی متعددی اکنون برای دیدار از هند صف کشیده اند.

کارشناسان دیدار مودی در آخرین روزهای پایان 100 روز نخست کار اجرایی دولتش را از ژاپن موفقیت آمیز توصیف کرده و می گویند که هدف اصلی جذب سرمایه خارجی برای اجرای طرح های عمرانی در هند است.

مودی توانست دولت راستگرای شینزو آبه را نسبت به سرمایه گذاری 35 میلیارد دلاری در طول 5 سال آینده در اجرای طرح های زیربنایی ازجمله راه اندازی یک قطار سریع السیر در هند ترغیب کند.** سیاست منطقه ای

ازآنجا که مودی اولویت خود را بر همسایگان نزدیک گذاشته، حوزه جنوب آسیا بخش مهمی از سیاست های دولت وی را به خود اختصاص داده است. اهمیت این سیاست از فهرست دعوت شدگان به مراسم سوگند نخست وزیر جدید آغاز شد.

همه رهبران اتحادیه منطقه ای کشورهای جنوب آسیا (سارک) از جمله ˈ محمد نواز شریف ˈ نخست وزیر پاکستان در این فهرست حضور داشتند. سفرهای مودی به بوتان و نپال که از نخستین دیدارها رییس دولت جدید در یکصد روز اخیر بودند بر توانایی هند در ایفای نقش رهبری در منطقه خبر می دهد.

او در سخنانش در این کشورها بر چشم انداز مشترک پیشرفت هند و کشورهای منطقه و به عبارتی صریح تر ˈفصل نوینیˈ از همکاری های راهبردی تاکید کرد.

بطور قطع سیاست خارجی هند در دوره جدید احیا شده است. اما چالش هند درمنطقه، عدم وجود نیت خوب نبوده بلکه نخست وزیران سابق از جمله اتل بیهاری واجپایی و مانموهان سینگ نیز روابط خوب با کشورهای منطقه را مدنظر داشتند. مشکل هند همواره چالش های غیرقابل حل منطقه بوده است. مساله این است که سیاست خارجی هند درباره همسایگان از مسایل گوناگون از جمله منافع گروه های مختلف در داخل دولت تاثیر می پذیرد. عملکرد سازمان های اطلاعاتی هند در نپال یا حضور ارتش در مناطق یخچالی سیاچین از موضوعاتی است که نمی توان نادیده گرفت.** پاکستان، شروع خوب اما کوتاه

یکی از مهمترین چالش های دولت جدید در منطقه، مدیریت روابط با پاکستان است.هند برای رسیدن به یک ثبات واقعی در جهت جهش اقتصادی باید روابط خود را با اسلام آباد کنترل کند تا از وقوع حوادث احتمالی پیشگیری شود.

اما پس از آغازی امیدوارانه، روابط دولت جدید هند با این همسایه چنانکه انتظار می رفت بهبود نیافت.

تصمیم غیر منتظره و سریع دهلی نو به لغو گفت وگوها با پاکستان در سطح قائم مقام های وزارت خارجه که موضوع اصلی آن کشمیر هست صورت گرفت، اقدامی که برخی از محافل داخلی از دولت مودی انتظار نداشتند.

چنانکه هند ادعا می کند، پاکستان هشدارهای دولت جدید را جدی نگرفته و بادشمنان هند دست دوستی داده است. اما برخی صاحب نظران سیاسی معتقدند در شرایطی که دولت غیرنظامی پاکستان تحت فشار قرار دارد، ایستادگی هند بر مواضع اش جز تقویت گزینه نظامی نتیجه دیگری ندارد.

به هرحال دولت جدید هند اکنون تنها راه شروع مذاکرات صلح با پاکستان را جدا شدن این کشور از تروریسم دانسته است و می گوید همزمانی گفت وگو و اشاعه افراطی گری و خشونت امکان پذیر نیست.** چالش های هند در غرب آسیا

منافع هند در آسیای غرب به ایفای نقش مهمتر این کشور در شرایط ژئوپلتیک منطقه بستگی دارد. از نظر کارشناسان ممکن است چنین فرصتی دیگر هرگز برای هند پیش نیاید. از یک سو بحران های فزاینده، ساختار و ویژگی های قدرت را در منطقه تغییر می دهد و از سوی دیگر بازیگران منطقه ای دیگری نیز در صحنه هستند که در مقابل یکدیگر صف آرایی کرده اند.

این در حالیست که برخی تحلیلگران معتقدند در شرایطی که هند می توانست نفوذ خود را در منطقه توسعه دهد یا تقویت کند، دولت این کشور محتاطانه عمل کرده است .

دولت جدید هند که بیش از پیش برای توسعه اقتصادی به انرژی نیاز دارد، در هفته های اخیر بخش مهمی از تلاش های دستگاه دیپلماسی خود را به آزاد کردن هندی های گرفتار در عراق که توسط گروه تروریستی داعش به گروگان گرفته شدند، اختصاص داد.

با این وجود معلوم نیست که در صورت افزایش بحران ها، هند بتواند از عهده مدیریت امور شهروندان خود در آن کشورها برآید. حدود هفت میلیون هندی در کشورهای حاشیه خلیج فارس هستند.

علاوه بر این، سالانه حدود 700 هزار نفر کارگر از هند به این کشورها مهاجرت می کنند. تخلیه سریع این تعداد افراد کاری دشوار و هزینه بر است.

به هر حال، رسیدگی به امور هندی های مناطق بحران زده غرب آسیا به یکی از نخستین آزمون های دولت مودی تبدیل شد که تا حد زیادی از آن سربلند بیرون آمد.** ادامه استراتژی نامطمئن درباره خاورمیانه

موضع هند نسبت به خاورمیانه، با بروز فاجعه در غزه بیش از هر شرایط دیگری خودنمایی کرد. تمایل سیاسی هند به رژیم اسراییل در مواضعی که دولت هند در آغاز گرفت بخوبی قابل مشاهده بود.

هند ادبیات مشابهی برای فلسطین و اسراییل بکار نمی برد و با فلسطین با زبان تندتری صحبت می کرد. رای هند در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد علیه اسراییل تا حدودی این شرایط را تغییر داد اما این موضع نیز از سوی برخی تحلیلگران و حتی اعضای پارلمان به نبود یک استراتژی مشخص درباره خاورمیانه تعبیر شد.

به هرحال فاجعه غزه و کشتار زنان و کودکان فلسطینی توسط رژیم اسراییل به چالشی برای سیاست خارجی دولت جدید هند تبدیل شد که انتقادهایی از جمله در داخل این را برانگیخت.** روابط با آمریکا

یکی دیگر از چالش های دولت مودی در سیاست خارجی، ایجاد ارتباط معنی دار با دولت باراک اوباما است. خصومت قبلی که میان مودی و دولت آمریکا بدلیل عدم صدور روادید هنگامی که او سروزیر ایالت گجرات بود، باید برطرف می شد.

دولت آمریکا اقدامات متعددی از تغییر سفیر در هند گرفته تا اعزام وزرای امور خارجه و دفاع طی سه ماه اخیر و دعوت رسمی از نارندرا مودی برای دیدار با اوباما در واشنگتن انجام داده است.

در این میان، هند لازم نبود چندان خود را به زحمت بیاندازد. در عوض در شرایطی که آمریکا تمایل بسیاری به برقراری روابط دارد، مودی سعی می کند امتیازاتی را برای کشورش دریافت کند.

از جمله اینکه وی ایده ساخت مشترک سلاح با آمریکا را مطرح کرد تا در صورت امکان از این فرصت برای انتقال فناوری نظامی به کشورش استفاده کند.

دهلی نو تمایلی ندارد که به آمریکا اجازه دهد سیاست های منطقه را تعریف کند. چون در بهترین حالت ممکن احتمال دارد که واشنگتن سیاست های دولت هند را خنثی کند. چنانکه بارها در گذشته این اقدام را انجام داده و مشکل ساز شده است.** دیدگاه مردم هند

مطبوعات هند می گویند اهالی شهرهای مختلف این کشور عملکرد دولت مودی را در طول 100 نخست حکومت مفید تلقی می کنند.

روزنامه تایمز او ایندیا با انتشار یک نظرخواهی نوشت: 51 درصد از سوال شوندگان روش مودی را در اداره کشور قاطعانه و مقتدرانه، 19 درصد مستبدانه و 25درصد دیگر ترکیبی از قاطعانه و مستبدانه توصیف کرده اند.

16 درصد عملکرد دولت را عالی، 42 درصد خوب، 34 درصد متوسط و 6 درصد ضعیف توصیف کرده اند.

براساس این نظر سنجی11 درصد عملکرد دولت جدید هند را در مهار تورم عالی، 37 درصد خوب، 40 درصد متوسط و 10 درصد ضعیف دانسته اند.** دیدگاه مخالفان

حزب کنگره که پس از انتخابات شانزدهمین دوره مجلس عوام هند در اردیبهشت ماه امسال قدرت را به حزب راستگرای ˈبهارتیا جاناتا ˈ (بی جی پی ) واگذار کرد اکنون در نقش اپوزسیون قرار گرفته و می گوید دولت مودی طرح های عمده دولت ائتلاف مترقی متحد را به عنوان طرح های خود نمایش می دهد.

خانم سونیا گاندی رییس حزب کنگره طی یک اشاره تلویحی به تاکید نخست وزیر مودی بر ضرورت رعایت نظافت در سخنرانی به مناسبت سالروز استقلال هند ، پرسید: چه کسی جنبش هند تمیز را براه انداخت؟

وی مدعی شد که موارد ناآرامی های قومی در هند در طول 100 روز نخست حکومت دولت مودی افزایش یافته است.

این حزب همچنین سوال کرده که چرا نخست وزیر هند نسبت به مسایل فرقه ای سکوت اختیار کرده است.

آساق * 2 * 1519 * 264 * 262 *
کد N481831