شکستن یخ روابط تجاری ایران و آلمان با اعزام سفیر جدید؟

ايران,آلمان

علی ماجدی، سفیر جدید ایران در جمهوری فدرال آلمان اوایل مهرماه به برلین سفر می‌کند و پس از ارائه استوارنامه‌اش، ماموریت خود را به عنوان سفیر جدید ایران در برلین آغاز خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این دیپلمات با سابقه در حال حاضر معاون بازرگانی و امور بین‌الملل وزارت نفت است اما در سال‌های گذشته در حوزه وزارت خارجه فعالیت کرده و سفیر ایران در برزیل در دهه 70 و در دهه 80 سفیر ایران در ژاپن بوده است و چند سالی هم به عنوان کاردار ایران در ابوظبی فعالیت کرده است.

ماجدی متولد سال 1325 و دارای مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد از دانشگاه شهید بهشتی است و در حوزه‌های دیپلماتیک و اقتصادی به‌خصوص حوزه نفتی در سالیان گذشته حضور پررنگی داشته است. آخرین سفر ایران در آلمان، علیرضا شیخ‌عطار از سال 1387 بوده است. وی در گذشته سمت‌های مختلفی در وزارت خارجه از جمله قائم‌مقامی وزارت خارجه و سفارت ایران در هند را بر عهده داشته است. این دیپلمات کارکشته دارای مدرک کارشناسی مهندسی شیمی از دانشگاه صنعتی شریف است.

پس از روی کار آمدن دولت روحانی در خردادماه سال گذشته و امضای توافق‌ ژنو میان 1+5 و ایران، شرکت‌های آلمانی برای حضور در ایران تمایل خود را اعلام کردند. در همین راستا هیات‌های اقتصادی از آلمان به ایران آمدند و در صف انتظار برای گفت‌وگو با مقامات ایرانی برای توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی به سر می‌برند. در همین راستا چندی پیش سفیر آلمان در تهران ازعلاقه‌مندی شرکت‌های آلمانی برای حضور در بازار ایران خبر داده بود.

انتخاب علی ماجدی به عنوان کسی که هم در حوزه اقتصادی و هم در حوزه دیپلماسی خارجی حضوری پررنگ داشته است، می‌تواند نویدبخش گسترش همکاری‌ها به خصوص در حوزه تجاری میان تهران و برلین باشد.

انتهای پیام

کد N481747