شب گذشته به میزبانی آیت‌الله هاشمی شاهرودی؛

ضیافت شام خبرگان رهبری برگزار شد

مجلس خبرگان,آيت‌الله هاشمي شاهرودي

اعضای مجلس خبرگان رهبری شامگاه دیشب‌(سه‌شنبه) میهمان ضیافت شام آیت الله شاهرودی نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری بودند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این برنامه همچون سنوات گذشته با حضور اعضاء و ریاست آیت الله هاشمی شاهرودی نایب رئیس مجلس خبرگان در غیاب آیت الله مهدوی کنی رئیس این مجلس با اظهار نظر نمایندگان درباره مسائل گوناگون داخلی و خارجی، همراه بود.

در این راستا مقرر شد هر یک از اعضاء حدود 5 دقیقه پیرامون اهم مسائل داخلی و حوادث منطقه ای سخن گفتند.

نخست حجت الاسلام و المسلمین سید عبد الهادی شاهرودی مطالبی پیرامون آیین نامه ی داخلی مجلس خبرگان رهبری ایراد کرد.

حجت الاسلام و المسلمین عباس کعبی نکاتی راجع به قدرت منطقه ای نظام جمهوری اسلامی علی رغم وجود تحریم های غرب، بیان کرد و تصریح کرد: «علت محدثه و مبقیه انقلاب اسلامی، فرهنگ ناب اسلامی بوده و هست و پایه اصلی این مقوله، حوزه، دانشگاه و آموزش و پرورش است که به برکت انقلاب اسلامی و انقلاب فرهنگی امام عظیم الشأن روز به روز تقویت و تحکیم شده است»

وی افزود: «ما باید به شکل مبنایی به فکر اصلاح پایه های فرهنگی جامعه به ویژه تحول در دانشگاه ها و آموزش و پرورش باشیم و از دستگاههای گوناگون از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی مطالبه جدی صورت بگیرد. »

حجت الاسلام و المسلمین دیرباز نیز در سخنانی بر جایگاه مستحکم مجلس خبرگان رهبری تأکید و خواستار تقویت هر چه بیشتر این جایگاه شد.

نکته دیگری که مورد تأکید وی قرار گرفت، ضرورت هجرت علما و طلاب فرهیخته به شهرستان های مختلف جهت ترویج مبانی اصیل اسلام و انقلاب اسلامی بود.

وی همچنین از برخی ناهنجاری های فرهنگی در سطح جامعه، انتقاد و بر وظایف همگان در زمینه گسترش فرهنگ اسلامی تأکید کرد.

آیت الله سید علی اکبر قرشی هم در قالب نقل برخی نکات تاریخی، گوشه هایی ار مناقب حضرت امیر المؤمنین علیه السلام را بیان نمود.

آیت الله نعیم آبادی یکی دیگر از اعضای مجلس خبرگان در جلسه ضیافت شام، مطالبی را در خصوص مشکلات روستائیان و کشاورزان و کمبود امکانات لازم برای زندگی و در نتیجه مهاجرت روستائیان به شهرها بیان کرد و تأکید کرد: «احیای روستاها یکی از مسائل ضروری است که نیازمند برنامه ریزی دقیقی از سوی مسؤلان نظام می باشد و سیاستگزاران این حوزه بدانندکه مهم ترین راهکار جلوگیری از هجرت روستانشینان به شهرها تدوین برنامه های مناسب در این بخش خواهد بود. »

وی در پایان در خصوص مقوله فرهنگ، گفت و از بروز برخی ناهنجاری های فرهنگی در جامعه، گلایه کرد.

آیت الله ابوالقاسم وافی هم از فرهنگ، سخن گفت و تصریح کرد: «تقویت تقوا و ایمان در دل مردم به خصوص در بین جوانان بی شک موجب نزول رحمت الهی و برکات از زمین و آسمان خواهد شد. »

وی همچنین از اینکه مقوله فرهنگ و احیای ارزش های اسلامی از مسائل فرعی شمرده شده و به مسائل دیگر، بیشتر اهمیت داده می شود انتقاد کرد.

حجت الاسلام و المسلمین سید مجتبی طاهری خرم آبادی نیز به القای برخی شبهات پیرامون ولایت فقیه در بین نسل جوان، اشاره و بر ضرورت جمع آوری این شبهات و بررسی و پاسخگویی علما و اساتید متخصص به این شبهات تأکید کرد.

آیت الله مجتهد شبستری نیز از اولویت مسائل فرهنگی و دغدغه ی مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید در این خصوص، سخن گفت. وی از کمبود بودجه های فرهنگی به نام فرهنگ، انتقاد کرد.

این عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین گفت: «وجود برخی شبکه های ماهواره ای ضد اسلامی و ضد شیعی که عمدتا در صدد ضربه زدن به اسلام و تشیع اصیل هستند سم مهلکی است که بر تفرقه بین مسلمین و ترویج خرافات و خرافه گرایی، دامن می زند لذا ضروری است در مقابل، هم برنامه های مناسب ارائه شده و هم از پخش برنامه های ضد دینی این شبکه های افراطی و تخریب گر جلوگیری شود».

در پایان این نشست، آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی از جایگاه مجلس خبرگان رهبری و نقشی که می تواند در رفع برخی مشکلات مردم داشته باشد سخن گفت و تأکید کرد: «این مجلس در حیطه ی اختیاراتی که دارد می تواند قدم هایی را برای ارائه راهکار مناسب به مسؤولین اجرایی نظام بردارد و در همین راستا، مطالبه هم داشته باشد».

وی همچنین بر تربیت نیروهای مؤمن، متخصص و انقلابی برای اداره ی پست های حساس در آینده تأکید نمود.

انتهای پیام

کد N481742