عریقات و کری امروز درباره طرح جدید عباس برای صلح دیدار می‌کنند

فلسطين

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تصمیم دارد تا طرح جدید خود را در زمینه برقراری صلح به وزیران خارجه عرب ابلاغ کند. این در حالی است که هیات فلسطینی در آمریکا نشست‌هایی را برای توافق بر سر به رسمیت شناختن کشور فلسطین و پایان اشغال رژیم صهیونیستی برگزار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه الجزیره، قرار است محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین این طرح را در نشست وزیران خارجه عرب که روز یکشنبه آتی در قاهره برگزار می‌شود ارائه کند تا اعراب آن را تایید کرده و به واشنگتن برای موافقت با آن فشار وارد کنند

محمود هباش، قاضی القضات فلسطین و مشاور محمود عباس اعلام کرد: طرح عباس شامل از سرگیری مذاکرات سیاسی با طرف اسرائیلی به مدت 9 ماه است که موجب تعیین مرزهای فلسطین و تل‌آویو در طول سه ماه شود.

این طرح همچنین شامل آزادی گروه چهارم اسیران فلسطینی و عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی از اراضی فلسطینی در طول سه سال است که این امر نباید از مدت تعیین شده طولانی‌تر شود.

محمود هباش اظهار کرد: اگر اسرائیل با این طرح موافقت کند، طرف فلسطینی آماده از سرگیری مذاکرات است در غیر این صورت رهبران فلسطینی به چهار سازمان و هیات بین‌المللی وابسته به سازمان ملل از جمله دادگاه کیفری بین‌المللی شکایت خواهند کرد.

در این راستا امروز (چهارشنبه) جان کری، وزیر خارجه آمریکا در واشنگتن با صائب عریقات مذاکره کننده ارشد فلسطین درباره آتش‌بس در غزه و مسائل دیگر مذاکره خواهد کرد.

جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت:‌ این رایزنی نخستین مذاکرات میان واشنگتن و تشکیلات خودگردان فلسطین از پایان ژوئیه است که احتمالا فلسطینی‌ها به بررسی طرحی مبنی بر تشکیل کشور فلسطین طی سه سال می‌پردازند.

ساکی افزود: رایزنی‌ها مساله آتش‌بس در غزه را نیز دربرخواهد گرفت و کری با بنیامین نتانیاهو نیز در این خصوص تماس تلفنی برقرار کرد.

در این خصوص خبرگزاری رویترز به نقل از مسئولان فلسطینی اعلام کرد که صائب عریقات مذاکره‌کننده ارشد فلسطین طرحی را به جان کری، وزیر خارجه آمریکا تقدیم خواهد کرد که در آن تعیین جدول زمانی مشخص برای پایان اشغال رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و قدس شرقی را خواستار خواهد شد.

پیش‌بینی می‌شود که صائب عریقات و ماجد فرج، رئیس دستگاه اطلاعات فلسطین نشست‌هایی را با مسئولان عالی‌رتبه در آمریکا برگزار کنند تا از طریق آن به منظور به رسمیت شناختن کشور فلسطین آنان را تحت فشار قرار دهند.

یک مسئول فلسطینی آگاه از طرح ارائه شده گفت: گفت‌و‌گوها با جان کری بر تعیین جدول زمانی مشخص برای پایان دادن به اشغال اسرائیل و توافق بر سر آن در سریع‌ترین وقت ممکن آن هم قبل از پایان سال جاری متمرکز است.

از سوی دیگر، حنان عشراوی، عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) اعلام کرد: رئیس سازمان از شورای امنیت می‌خواهد تا به منظور پایان دادن به اشغال اسرائیل طی سه سال قطعنامه‌ای را صادر کند.

عشراوی در کنفرانس مطبوعاتی در مقر سازمان ملل در نیویورک تهدید کرد که به دادگاه کیفری بین‌المللی خواهد رفت؛ دادگاهی که فلسطینی‌ها می‌توانند شکایات خود را به آنجا ارائه کنند چرا که فلسطین یک کشور ناظر غیرعضو در سازمان ملل از سال 2012 میلادی به شمار می‌رود.

اما یک مسئول فلسطینی اعلام کرد: هنوز زمان مشخصی برای اجرای این اقدامات مشخص نشده و ما خواهان ارجاع پرونده اسرائیل به دادگاه بین‌المللی هستیم اما هنوز زمان مشخصی برای اجرای این امر نداریم.

پیشتر محمود عباس اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو بر تشکیل کشور فلسطین در مرزهای سال 1967 میلادی موافقت کرد اما بعد آن سخنگوی رژیم صهیونیستی آن را تکذیب کرد.

انتهای پیام

کد N481676