سفر مشاور امنیت ملی آمریکا به چین

با افزایش تنش‌ها میان چین و آمریکا در جریان مناقشات موجود میان نیروی هوایی دو کشور در دریای چین جنوبی، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا هفته آینده به پکن سفر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا هفتم تا نهم سپتامبر به منظور رایزنی با مقامات ارشد پکن، شامل یانگ جیچی، مشاور دولت و مامور همکاری‌های خارجی دولت چین دیدار می‌کند.

سفر رایس پیش از دیدار احتمالی اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در اواخر سپتامبر صورت می‌گیرد. روسای جمهور دو کشور پس از دیدارها نیز در نشست همکاری‌های اقتصادی آسیا-پاسیفیک در ماه نوامبر با یکدیگر دیدار خواهند داشت.

روابط چین و آمریکا در ماه‌های اخیر و در طی یک سری حوادث شامل حادثه هفته گذشته که به ادعای واشنگتن یک جنگنده چینی موجب اختلال در عملکرد یک هواپیمای شناسایی آمریکایی در حریم هوایی بین‌المللی در نزدیکی جزیره هاینان شد، متزلزل شده است.

همچنین اتهامات واشنگتن به چینی‌ها به دلیل حمله سایبری به کارخانه‌های آمریکایی و درخواست آمریکا از پکن برای کاهش مناقشات منطقه‌ای با کشورهای مختلف در دریای چین جنوبی، موجب پیچیدگی روابط دو کشور شده است.

انتهای پیام

کد N481661