عفو بین‌الملل: داعش اقدام به پاکسازی نژادی می‌کند

عفو بين‌الملل,داعش,عفو

سازمان عفو بین‌الملل گزارش داد که شواهد تازه‌ای بدست آورده که ثابت می‌کند نیروهای یک گروه افراط‌گرا که خود را دولت اسلامی می‌نامند به طور نظام‌مند دست به پاکسازی نژادی در شمال عراق زده و مرتکب جرایم جنگی شامل کشتارهای دسته‌جمعی، آدم‌ربایی و جنایت علیه اقلیت‌های دینی و نژادی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی مشروح با عنوان پاکسازی نژادی و کشتارهای هدفمند اقلیت‌ها در شمال عراق توسط دولت اسلامی عراق و شام تایید کرد که نیروهای داعش در منطقه سنجار در شمال عراق صدها تن یا حتی هزاران نفر را که اغلب از اقلیت ایزدی‌ها بودند قتل‌عام کرده‌اند.

در این گزارش که پس از گفت‌وگو با بازماندگان این جنایات بدست آمده شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد ده‌ها مرد و پسر در شمال عراق توسط نیروهای داعش بازداشت و به حاشیه روستاها منتقل شده و به صورت دسته‌جمعی یا فردی کشته شده‌اند.

همچنین صدها یا هزاران زن و کودک در کنار تعداد کمی از مردانشان از اقلیت ایزدی‌ها توسط نیروهای داعش پس از آنکه کنترل منطقه را به دست آورده‌اند ربوده شده‌اند.

دوناتلا روورا مشاور ارشد عفو بین‌الملل در بخش بحران هشدار داد: قتل‌عام‌های گسترده و آدم‌ربایی‌های انجام شده توسط نیروهای داعش اسناد تازه‌ای است که نشان دهنده موجی از پاکسازی نژادی علیه اقلیت‌ها در شمال عراق است.

وی ابراز تاسف کرد که دولت اسلامی عراق و شام مرتکب جنایات وحشتناکی شده و منطقه سنجار در شمال عراق را به زمین کشتار غیرمسلمانان و غیراعراب تبدیل کرده است.

عفو بین‌الملل شواهد بسیاری از کشتارهای دسته جمعی در سنجار در ماه اوت بدست آورده است. بالاترین آمار کشته‌ها در این اقدامات تاسف‌بار در روزهای سوم و پانزدهم اوت بوده که در نتیجه آنها صدها تن از ساکنان روستاهای این منطقه کشته شده‌اند. مردان و پسران زیادی که کودکان 12 ساله نیز در میان آنها وجود داشته‌اند پس از بازداشت توسط نیروهای داعش در حاشیه روستاهایشان هدف شلیک گلوله قرار گرفته‌اند.

یکی از بازماندگان این کشتارها به عفو بین‌الملل گفت: پس از آنکه سربازهای داعش پنج گلوله به پاها و دست‌های او شلیک کردند وی توانسته است به کمک برادرش از حادثه جان سالم به در ببرد. آنها هفت برادر دیگر خود را در این قتل‌عام از دست دادند.

عفو بین‌الملل اعلام کرد: این کشتارها سبب شده تا مردم منطقه سنجار در شمال عراق برای حفظ جان‌شان به مناطق کوهستانی فرار کنند که خطرات زیادی را برای آنها به همراه دارد.

همچنین سرنوشت صدها تن از اقلیت ایزدی‌ها که به این مناطق فرار کرده‌اند نامشخص است و بسیاری از آنها که در حال حاضر در اسارت نیروهای داعش قرار دارند در معرض تجاوز و آزار و اذیت‌های جنسی قرار دارند.

علاوه بر این یک مرد که از نجات یافتگان کشتارهای داعش است به عفو بین‌الملل نام 45 تن از اعضای خانواده و خویشاوندانش را داده بود که همگی زن و کودک بودند.

عفو بین‌الملل در گزارش خود متذکر شد: مردم شمال عراق شایستگی یک زندگی آزاد فارغ از ترس از کشتار و قتل عام را دارند و دولت این کشور موظف است که از جان تمام شهروندانش بدون توجه به قومیت و مذهب آنها دفاع کند.

این سازمان همچنین تاکید کرد: کسانی که دستور این قتل عام‌ها را صادر می‌کنند و آنهایی که آن را به اجرا در می‌آورند و مرتکب جرایم جنگی می‌شوند باید در برابر عدالت پاسخگو باشند و به مجازات برسند.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی عفو بین‌الملل، نیروهای داعش از زمان پیشروی‌های‌شان در خاک عراق، اقلیت‌های مسیحی، ترکمن‌های شیعه، اقلیت ایزدی‌ها و بسیاری از مسلمانان سنی و شیعه را که با آنها مخالف هستند هدف حمله و کشتار قرار داده‌اند.

انتهای پیام

کد N481627