سفر اوباما به استونی با هدف اعلام همبستگی با رهبران اروپای شرقی

باراک اوباما صبح امروز (چهارشنبه) وارد استونی شد تا پیش از نشست سران ناتو در ولز که از روز پنجشنبه آغاز می‌شود، همبستگی خود را با شرق اروپا نشان داده و با رهبران بالتیک در "تالین" دیدار کند.

باراک اوباما صبح امروز (چهارشنبه) وارد استونی شد تا پیش از نشست سران ناتو در ولز که از روز پنجشنبه آغاز می‌شود، همبستگی خود را با شرق اروپا نشان داده و با رهبران بالتیک در "تالین" دیدار کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزای آسوشیتدپرس، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و متحدان غربی وی قرار است در آخر هفته طرح‌هایی را برای استقرار دست کم 4000 نیرو و تجهیزات نظامی در اروپای شرقی تایید کنند، تا بدین ترتیب تعهدات امنیتی ناتو را پررنگ‌تر کرده و کشورهای مضطرب هم مرز روسیه را مطمئن سازند.

چندین ماه درگیری روسیه با اوکراین در شرایطی ادامه دارد که اعضای ائتلاف دفاعی ناتو هزینه‌های نظامی را کاهش داده و در حال بازنگری در نقش ناتو پس از سال‌ها صلح در اروپا هستند. با وجود اینکه اوکراین بخشی از ناتو نیست، اعضای این ائتلاف در اروپای شرقی و مرکزی می‌ترسند که هدف بعدی روسیه باشند و به همین دلیل تاکید دارند تا از سوی این ائتلاف 28 عضوی واکنش جدی‌تری انجام شود.

به رغم ادعاهای اوکراین و غرب، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه این مساله را که نیروهایش به اوکراین حمله کرده‌اند، رد می‌کند. با این حال باراک اوباما به دلیل تحرکات روسیه در اوکراین و واکنش خودش به این تحولات مورد انتقاد قرار گرفته است و منتقدان براین باورند که وی قادر نیست تا این بحران را از راه مورد علاقه‌اش که همان تحریم‌های اقتصادی است، حل کند.

رئیس جمهوری آمریکا به پوتین هشدار داده است که آمریکا و اروپا احتمالا جرایم مالی دیگری علیه مسکو وضع خواهند کرد اما همچنان با جدیت مخالف هرگونه مداخله نظامی است. در همین حال رهبران غرب قرار است در نشست چهارم و پنجم سپتامبر در ولز در خصوص تشکیل نیروهای واکنش سریع "نوک حمله" به توافق برسند و جزئیات این توافق در نشست آخر هفته مشخص می‌شود.

طی این نشست دو روزه ناتو رهبران اروپا و آمریکا مشارکت خود را در آموزش و استقرار نیرو در بالتیک، لهستان، رومانی و سایر کشورهای اروپای شرقی اعلام می‌کنند.

انتهای پیام

کد N481519