موگرینی: درباره تحریم‌های بیشتر روسیه تا جمعه تصمیم می‌گیریم

رییس جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا اظهار داشت، کشورهای این اتحادیه تا روز جمعه درباره تحریم‌های جدید علیه روسیه تصمیم خواهند گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، فدریکا موگرینی، رییس جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در حال حاضر وزیر خارجه ایتالیا است، امروز (سه‌شنبه) اظهار داشت: روسیه دیگر نباید به عنوان یک شریک راهبردی برای غرب در نظر گرفته شود. وی در عین حال از ناتو خواست تا به کشورهای اروپای شرقی اطمینان دهد در مقابل هرگونه حمله‌ای محافظت خواهند شد.

موگرینی در این اظهارات شدیدترین لحن را علیه روسیه به کار برد. وی به خبرنگاران گفت: مسائل منطقه هر چه بیشتر دراماتیک می‌شوند.

وی در این اظهارات که پس از ملاقات با نمایندگان پارلمان اروپا ایراد کرد، گفت: ما درباره یک تجاوزگری صحبت می‌کنیم و من فکر می‌کنم که باید به قدرتمندترین شیوه ممکن به آن پاسخ دهیم و برای پیدا کردن یک راه حل سیاسی فشار وارد کنیم.

موگرینی اعلام کرد: کمیسیون اروپا تا روز چهارشنبه یک بسته مربوط به تدابیر سخت‌گیرانه جدید به سفرای حاضر در بروکسل ارائه خواهد کرد.

وی افزود: سفرای اتحادیه اروپا روزهای پنج شنبه و جمعه مجددا نشست خواهند داشت و تا روز جمعه در این‌باره تصمیمی اتخاذ خواهد شد.

به گفته موگرینی این تحریم‌های مالی، تسلیحاتی، فناوری و تجهیزات دوگانه نظامی و غیرنظامی که در دورهای پیشین تحریم‌ها هدف قرار گرفتند، اعمال خواهند شد.

موگرینی همچنین خاطرنشان ساخت: این حقیقت که طی روزهای اخیر مذاکرات صلح با حضور روسیه و اوکراین در بلاروس برگزار شد، مثل نوری اندک در زمان تاریکی مطلق بود.

وی افزود: همه کشورهای حاضر در ائتلاف ناتو که مرز مشترک با روسیه دارند باید اطمینان یابند که بند 5 اساس‌نامه ناتو تنها به مثابه یک نوشته نیست و این که تدابیری وجود دارد که برای امنیت آن‌ها اتخاذ می‌شوند. بند 5 معاهده واشنگتن متعلق به ناتو از این ائتلاف می‌خواهد تا در صورتی که هریک از اعضای آن تحت حمله قرار گیرند از این عضو دفاع جمعی انجام دهند.

رییس جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: فکر می‌کنم روسیه چه دوست داشته باشیم چه دوست نداشته باشیم، در چالش‌های جهانی و منطقه‌ای یک بازیگر راهبردی باقی می‌ماند اما فکر نمی‌کنم که این کشور دیگر شریکی راهبردی باشد.

انتهای پیام

کد N481073