سکوت اوباما نسبت به تهدید حمله هسته‌ای پوتین به اوکراین

سیاسی

پوتین روز گذشته تهدید کرد به حمله‌های احتمالی با سلاح هسته‌ای پاسخ داد و این در حالی است که باراک اوباما سکوت کرده و هیچ گونه واکنشی در این باره اتخاذ نکرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، واشنگتن تایمز دراین باره نوشت: به اعتقاد بسیاری از کارشناسان اتخاذ موضع سکوت از سوی باراک اوباما نسبت به اظهارات اخیر پوتین در خصوص تهدید اوکراین به حمله هسته‌ای می‌تواند عواقب وسیعی در سطح جهانی داشته باشد.

سه سال پس از فروپاشی شوروی و استقلال اوکراین غرب و آمریکا اوکراین را که دارای سلاح‌های هسته‌ای و سایت عظیم پرتاب موشکی در آن زمان بود مجبور به امضای پیمان بوداپست کرد. این پیمان که در سال 1994 میان اوکراین در کشورهای غربی به امضا رسید اوکراین را ملزم به تعطیل کردن سایت‌های موشکی و برنامه هسته‌ای‌اش کرد و در قبال آن کشورهای غربی نیز موظف شدند که تمامیت ارضی و استقلال سیاسی اوکراین را به رسمیت بشناسد. هم‌چنین در بندهای این پیمان مقرر شد که در صورت هر گونه تجاوز به خاک اوکراین نیروهای ناتو از تمامیت ارضی اوکراین دفاع کند.

اما روز گذشته در حالی که ولادیمیر پوتین به صورت آشکار اوکراین را تهدید به حمله هسته‌ای کرد دولت آمریکا هیچ واکنشی به این مساله نشان نداد. این مساله باعث خواهد شد کشورهایی هم‌چون پاکستان و کره شمالی که هم اکنون دارای سلاح هسته‌ای هستند و هم‌چنین ایران با دیدن نتیجه اعتماد اوکراین به آمریکا در خصوص تعلیق برنامه و سلاح‌های هسته‌ای خود و حمایت نکردن آمریکا از اوکراین در برابر تهدید حمله هسته‌ای روسیه به هیچ صورت میلی به توقف برنامه هسته‌ای خود نداشته باشد. زیرا در آن صورت به وضعیت امروز اوکراین دچار خواهند شد و تمامیت ارضی خود را در خطر می بینند.

برد بلکمن، مشاور جورج بوش رییس‌جمهور پیشین آمریکا در این خصوص معتقد است به نظر نمی‌رسد مجهز نبودن اوکراین به سلاح هسته‌ای علت به وجود آمدن شرایطی باشد که هم اکنون دراوکراین وجود دارد. دلیل اصلی آن می‌تواند ضعف نظامی آمریکا و هم‌چنین جنگ سردی باشد که اخیراً‌ میان آمریکا و روسیه به وجود آمده است.

هم‌چنین استفان بلنک، یکی ازمقامات ارشد شورای سیاست خارجی آمریکا در این باره اظهار کرد: برای کشورهایی هم‌چون کره شمالی و ایران مساله اوکراین نشان دهنده آن است که از دست دادن سلاح هسته‌ای و یا توقف برنامه هسته‌ای‌شان منطقی به نظر نمی‌رسد. زیرا در این صورت هیچ ضمانتی در خصوص دفاع از تمامیت ارضی آن‌ها وجود نخواهد داشت.

در سال 1994 و قبل از پذیرش پیمان بوداپست توسط اوکراین این کشور دارای سومین سایت بزرگ پرتاب موشک هسته‌ای در جهان به شمار می‌آمد.

امروز پاولو ریزاننکو یکی از نمایندگان پارلمان اوکراین در پی سکوت اوباما در قبال تهدید روسیه خطاب به آمریکا اعلام کرد: اوکراین در حال بررسی طرح تجهیز مجدد این کشور به سلاح‌های هسته‌ای است.

او هم‌چنین افزود: ما به خاطر این پیمان سایت هسته‌ای خود را تعطیل کردیم که هم اکنون از این اقدام خود پشیمان هستیم.

آریل کوهن، رییس موسسه تحقیق و بررسی در زمینه امنیت جهانی در گفت‌و‌گو با واشنگتن تایمز اظهار کرد: این اقدام آمریکا و غرب در اتخاذ موضع سکوت نسبت به تهدید روسیه و حمله هسته‌ای به اوکراین که پیش‌تر به اوکراین در قبال تعطیل کردن سایت هسته‌ای‌اش ضمانت داده بودند که از تمامیت ارضی این کشور در مقابل هرگونه تهاجم دفاع کنند به کشورهایی همانند ایران،‌ پاکستان و کره شمالی ثابت خواهد کرد هرگونه ضمانت غرب به این کشورها بر روی کاغذ ارزش از دست دادن توان هسته‌ای را نخواهد داشت.

انتهای پیام

کد N480985