خونتای تایلند جلوی برگزاری نشست حقوق بشری را گرفت

خونتای نظامی حاکم بر تایلند دستور داد تا نشست حقوق بشری مربوط به یک باشگاه خبرنگاران در این کشور طی امروز(سه‌شنبه) برگزار نشود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این اقدام نگرانی در خصوص سرکوب آزادی بیان در تایلند را تقویت کرده است.

قرار بود در محل باشگاه موسوم به باشگاه خبرنگاران خارجی در تایلند نشستی با موضوع عدم دسترسی به عدالت در تایلند توسط گروه‌های حقوق بشری تایلندی و واحد سازمان عفو بین‌الملل در این کشور برگزار شود اما پلیس این کشور با اعلام دستور خونتای نظامی حاکم از برگزاری این نشست جلوگیری کرد.

خونتای نظامی حاکم بر تایلند که نام خود را «شورای ملی صلح و نظم» گذاشته از سازمان‌دهندگان این نشست خواست تا در راستای پیروی از سیاست‌های این شورا این نشست را کنسل کنند.

فعالان حقوق بشری در تایلند می‌گویند از زمانی که خونتای نظامی در این کشور قدرت پیدا کرد به دنبال آن بوده تا به طور نظام‌مند هرگونه چالشی علیه قدرتش از طریق اقداماتی نظیر بازداشت صدها فعال، کارشناس و خبرنگار را از بین ببرد.

قرار بود در نشست حقوقی امروز وضعیت حقوق بشر در تایلند در دوره 100 روزه پس از به قدرت رسیدن ارتش بررسی شود. این در حالی است که در تایلند از 20 مهر به بعد حکومت نظامی برقرار شد که تجمع بیش از پنج نفر را ممنوع می‌کند.

امروز پرایوت چان- اوچا، نخست‌وزیر تایلند که فرمانده ارتش این کشور است، اعلام کرد این قانون همچنان به منظور حفظ نظم لازم است.

گروه عفو بین‌الملل تایلند در بیانیه‌ای گفت: مراسم، امروز بدین منظور سازماندهی شده بود تا گزارش وضعیت حقوق بشر در تایلند ارائه شود. این نشست یک نشست سیاسی نبود. شورای ملی صلح و نظم تایلند همواره تاکید کرده به حقوق بشر احترام می‌گذارد. جلوگیری از فعالیت‌های حقوق بشری نقض آزادی است.

انتهای پیام

کد N480969