جنبش غیرمتعهدها، جنایات داعش را محکوم کرد

سیاسی

در نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل که در ژنو برگزار شد، جنبش غیرمتعهدها جنایات گروه داعش علیه مردم بی دفاع عراق را قاطعانه محکوم کردند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محسن نذیری اصل، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد دفتر اروپایی سازمان ملل در ژنو، در ظرفیت رییس جنبش غیرمتعهدها، در اجلاس ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل که به منظور رسیدگی به جنایات گروه تروریستی داعش در عراق برگزار شده بود، سخنرانی و طی آن جنایات این گروه علیه مردم بی‌دفاع عراق را به شدت محکوم کرد.

او ضمن ابراز نگرانی عمیق نسبت به افزایش گسترده و سازمان یافته نقض حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه توسط این گروه تروریستی در داخل عراق و سایر مناطق و سرزمین‌ها، کشتار زنان و کودکان و گروه‌ها و اقلیت‌های مذهبی و نژادی، هم‌چنین قتل عام زندانیان، پاک‌سازی نژادی و مذهبی و تخریب اماکن مذهبی را توسط این گروه تروریستی و دیگر گروه های نظامی منتسب به آن شدیدا محکوم کرده، آن‌ها را مصداق بارز جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت دانست.

رییس جنبش غیرمتعهدها افزود: اعتقاد جنبش غیرمتعهدها بر این است که ماهیت فرامرزی داعش و دیگر گروه‌های وابسته به آن و جنایات آن‌ها، تهدیدی علیه صلح و ثبات منطقه بوده و ادامه ارتکاب این گونه جنایات صلح و امنیت منطقه‌یی و بین‌المللی را به مخاطره خواهد انداخت.

در این رابطه، وی با یادآوری تعهد همه دولت‌ها و بازیگران بین‌المللی مبنی بر ضرورت پشتیبانی نکردن سیاسی، مذهبی یا دیگر حمایت‌ها به این گروه‌های تروریستی، تاکید کرد، هیچ بهانه و محملی نمی‌تواند توجیه‌گر چنین جنایات غیرانسانی باشد.

سفیر کشورمان در ادامه اظهار کرد، امروزه خشونت، افراطی‌گری و خشونت‌های فرقه‌یی و به تبع آن گسترش حملات تروریستی در اقصی نقاط جهان مایه نگرانی جامعه جهانی شده و لذا ضروری است همگان با عزمی راسخ و موضعی متحد، در پایان بخشیدن به این وضعیت نگران کننده و اشکال مختلف خشونت و افراطی‌گری دست در دست هم تلاش کنند.

نذیری اصل در ادامه افزود، ما امروزه نگران استفاده گروه‌های تروریستی از ابزار و فن‌آوری‌های نوین ارتباطی در راستای مقاصد غیرانسانی هستیم و در این رابطه، بار دیگر تعهد همه دولت‌ها مبنی بر جلوگیری، سرکوب و تامین مالی نکردن اقدام‌های تروریستی را یادآور می‌شویم.

سفیر کشورمان در پایان اظهار کرد، جنبش غیرمتعهدها باردیگر بر تعهد خود مبنی بر احترام به حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و استقلال کشور و دولت عراق صحه گذاشته و از تلاش‌های دولت عراق در مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری قدردانی می‌کند. ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم تا به دولت عراق در بازگشت صلح، ثبات و امنیت به کشور و رفع تهدیدات ناشی از حضور این گروه‌های تروریستی، مسوولانه یاری رسانده و هم‌چنین، در جهت کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم نیازمند عراق و کاهش آلام انسانی مردم بی‌گناه این کشور تلاش مضاعف کند.

لازم به ذکر است در پایان نشست ویژه شورای حقوق بشر، قطعنامه‌ای با اجماع کلیه دولت‌های عضو این شورا در محکومیت جنایات گروه تروریستی داعش و سایر گروه‌های وابسته به آن به تصویب رسید.

انتهای پیام

کد N480956