چین: تحولات پاکستان تاثیری بر روابط دو کشور ندارد

چین

اسلام آباد - ایرنا - معاون وزیر امور خارجه چین اعلام کرد: تحولات جاری در پاکستان تاثیری بر اراده چین برای گسترش روابط با پاکستان نخواهد داشت.

روزنامه پاکستانی «دیلی تایمز» به نقل از «لیو جیانچائو» معاون آسیایی وزیر امور خارجه چین نوشت: روابط چین با پاکستان محدود به دوره حاکمیت یک حزب و گروه یا یک دولت خاص نیست و گستردگی روابط دیرینه و دوستانه دو کشور فراتر این مسایل است.

این مقام عالی دولت چین در گفت وگو با یک هیات رسانه ای پاکستان که به پکن سفرکرده است، با اعلام اینکه «شی جین پینگ» رییس جمهوری کشورش در اواسط ماه جاری میلادی (سپتامبر) به اسلام آباد سفر خواهد کرد، گفت: همکاری های پکن - اسلام آباد بر اساس اصل برد - برد ادامه خواهد یافت.

وی در باه زمان سفر رییس جمهوری چین به اسلام آباد گفت: هنوز زمان دقیق آن مشخص نشده و دو طرف مشغول انجام آخرین هماهنگی ها برای تعیین زمان دقیق این سفر و دستور کار آن هستند که به زودی اعلام خواهد شد.

به گفته این مقام دولتی چین، پکن اجرای دستکم 25 طرح بزرگ به ویژه در بخش تولید انرژی در پاکستان را به عهده دارد و قرار است در جریان سفر «شی جین پینگ» به اسلام آباد نیز چند قرارداد و تفاهم نامه جدید میان دو کشور امضا شود.

به گفته معاون وزیر خارجه چین، گفت و گو درباره موضوع های مربوط به تولید انرژی و همکاری های دفاعی از مهم ترین دستور کارهای سفر رییس جمهوری چین به پاکستان خواهد بود.

دولت پاکستان اخیرا به دلیل تحولات جاری در پایتخت این کشور، از دولت های سریلانکا و مالدیو خواست تا سفر روسای جمهوری این دو کشور به اسلام آباد به زمان مناسب تری موکول شود. این سفرها قرار اواخر ماه گذشته میلادی (اوت) انجام شود.

آساق*1*1723**1545
کد N480365