خرم در گفت‌وگو با ایلنا:

سفر ظریف به سه كشور اروپایی به بهبود روابط ایران و اروپا كمك می‌كند

سیاست خارجی

روابط ایران و اروپا باید عادی شود و این عادی شدن نیز طی رفت‌وآمدها صورت می‌گیرد و می‌تواند طلسم روابط را بشكند. متاسفانه در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد درب روابط خوب ایران و اروپا بسته شد اما با سیاست‌های تعاملی ایران در دوره اخیر مجددا این درب در حال باز شدن است.

مشاور وزیر امور خارجه تاكید كرد: سفر ظریف به سه كشور اروپایی می‌تواند به بهبود روابط و تعامل بیشتر ایران و اروپا كمك كند.

سیدعلی خرم در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به سفر محمدجواد ظریف به سه كشور اروپایی گفت: سفر آقای ظریف به سه كشور اروپایی به عنوان وزیر امور خارجه دارای سه بعد است؛ از یكسو، این روابط در رابطه با روابط دوجانبه است كه می‌تواند به بهبود و گسترش روابط دو كشور منجر شود و از سوی دیگر، در رابطه با مسئله هسته‌ای است.

وی ادامه داد: بعد دیگر این سفر، آن است كه سفر آقای ظریف برای شكسته شدن طلسم و تابویی است كه در روابط ایران و اتحادیه اروپا شكل گرفته و این سفر می‌تواند به بهبود و تعامل بیشتر ایران و اروپا كمك كند و اروپا نیز خواستار شكسته شدن این تابوست.

سفیر اسبق ایران در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در خصوص اثر سفر ظریف در گسترش روابط دو جانبه كشورها اظهار داشت: در این دیدارها، طرفین مسائل مورد علاقه خود را بیان می‌كنند و طرف مقابل از دیدگاه‌ها و نظرات طرف مقابل آشنا می‌شود.

خرم با اشاره به انتخاب فدریكا موگرینی به عنوان جانشین كاترین اشتون تصریح كرد: ایتالیا از جایگاه به خصوصی در اروپا برخودار است. این كشور جزو كشورهای صنعتی دنیاست و مسئول آتی سیاست خارجی این كشور نیز وزیر خارجه فعلی این كشور است كه این موضوع برای ایران از اهمیت برخودار است.

مشاور وزیر امور خارجه ادامه داد: ایران سعی می‌كند تا قبل از اینكه خانم موگرینی رسما كارش را به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز كند، علاقه‌مندی‌ها و انتظارات را به وی انتقال دهد و وی را نسبت به دیدگاه‌ها و نظرات آگاه كند.

وی در خصوص تاثیر این سفر به عادی‌سازی روابط ایران و اتحادیه اروپا خاطرنشان كرد: روابط ایران و اروپا باید عادی شود و این عادی شدن نیز طی رفت‌وآمدها صورت می‌گیرد و می‌تواند طلسم روابط را بشكند. متاسفانه در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد درب روابط خوب ایران و اروپا بسته شد اما با سیاست‌های تعاملی ایران در دوره اخیر مجددا این درب در حال باز شدن است.

سفیر اسبق ایران در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در پایان تاكید كرد: بهبود روابط ایران و كشورهایی مانند بلژیك و لوكزامبورگ می‌تواند به گسترش روابط ایران با اروپا كمك كند.

کد N480357