درماندگی ناتو و غرب در برابر روسیه بر سر بحران اوکراین

یورونیوز,اتحادیه اروپا

تهران– ایرنا- کشورهای غربی از جمله 28 عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در خصوص چگونگی برخورد با روسیه بر سر بحران اوکراین از جمله به واسطه تدابیر نظامی و اقتصادی، دچار شکاف و درماندگی شدند.

به گزارش شبکه تلویزیونی یورونیوز، با وجود درخواست دولت اوکراین از اتحادیه اروپا برای تجیهز تسلیحاتی و نظامی این کشور در برابر روسیه، اما دولت های به اصطلاح هم پیمان کی یف در اروپا و همچنین آمریکا، تاکنون واکنش های متفاوتی نشان داده اند.

براساس این گزارش، رهبران برخی کشورهای اروپای شرقی عضو اتحادیه اروپا که سیاست ضد روسی دارند، در کنار کی یف قرار گرفته و حمایت نظامی روسیه از جدایی طلبان اوکراین را اعلان جنگ به اروپا عنوان کرده اند.

ˈدالیا گریبائوسکایتهˈ رییس جمهوری لیتوانی با بیان این که شرایط در اوکراین درحال بدترشدن است، روسیه را به دخالت مستقیم در تحولات شرق اوکراین متهم کرد و افزود:ˈاین موضوع به معنی جنگ علیه اوکراین است. مشخص است که روسیه با یک کشور نزدیک به اروپا می جنگد، به این معنی که عملا در برابر اروپا قرار گرفته است.ˈ

با وجود موافقت برخی طرف ها با این نظریه، اما شماری از سران کشورهای اروپای غربی همچون صدراعظم آلمان با تجهیز نظامی اوکراین و یا مداخله نظامی در این کشور مخالفت می کنند.

یورونیوز افزوده است: ˈآنگلا مرکلˈ دراین زمینه گفته که شخصا فکر می کنم که برای آلمان، گزینۀ تحویل سلاح، مناسب نیست و دلیل آنهم روشن است چرا که به نظر من هیچ راه حل نظامی برای این بحران وجود ندارد.

از بعد اقتصادی نیز بسیاری براین باورند که تحریم های اقتصادی علیه مسکو کارساز نیست چراکه روسیه ثابت کرده که در این زمینه بسیار مقام و استوار است.

در حقیقت، برخی کشورهای غربی در حالی از تحریم های روسیه برای در تنگنا قرار دادن اقتصادی این کشور حمایت می کنند که این گزینه برای غرب به ویژه اروپا چالش برانگیز بوده و قدرت پایداری روسیه در برابر دشواری های اقتصادی نیز از دیگر دلایل مورد استناد برای مخالفت با آن است.

ˈدایان فین استینˈ رییس کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا گفت: ˈروس ها در برابر مشکلات مقاومت دارند و در مقابل فشار اقتصادی از خود استقامت نشان خواهند داد.ˈ

یورو نیوز افزود: از سوی دیگر، رییس جمهوری آمریکا نیز برای ورود به عرصۀ رویارویی نظامی با رقیب قدرتمند شرقی خود بر سر بحران اوکراین تمایل ندارد و درخواست نمایندگان جمهوریخواه و دمکرات کنگره برای واکنش نظامی در اوکراین را غیرمنطقی می داند.

ˈباراک اوباماˈ دراین باره به صراحت گفت: ˈبرخورد و رویارویی نظامی میان آمریکا و روسیه در این منطقه در نقشه ما نیست.ˈ

یورونیوز در پایان پیش بینی کرد که با این همه، اگر ناتو تصمیم بگیرد به نفع اوکراین، وارد تنش میان این کشور و روسیه شود، آمریکا به طور خودکار رودروی رقیب دیرینه خود قرار خواهد گرفت.

رسانام **1302** 5981
کد N480341