عضو فراکسیون اقلیت مجلس: استیضاح، عبادت است / وزیر باید از جان، مال و آبروی خود بگذرد

دولت یازدهم,مجلس نهم,استیضاح

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی می گوید: هر فردی وزیر می شود باید از جان و مال و آبروی خود بگذرد.

شهروز افخمی در گفت و گو با خبرآنلاین در خصوص مطرح شدن استیضاح های جدید در مجلس توسط برخی از نمایندگان گفت: استیضاح وظیفه نمایندگان و نه حق نمایندگان است. وقتی پای وظیفه می آید گفتگو و گفتمان بخشی از کار است.
وی تاکید کرد: وزیری که می آید باید از جان و مال و آبروی خود بگذرد.به نظر من استیضاح به نوعی عبادت است. در سطح وزرا یا ریاست جمهوری این وظیفه است که نمایندگان استیضاح انجام دهند.
نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی از اظهار نظرها مبنی بر این که دولت فضای کشور را ارام می خواهد تا بتواند وظایف خود را رعایت کند، افزود: دولت فضای آرام را برپایه چه سیاستهایی می خواهد. آیا فضای آرام این است که نمایندگان از قانون و جایگاه موظفی مجلس استفاده نکنند؟!
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: دولت فضای آرام می خواهد و فضای آرام زمانی حاصل می شود که قانون، قانون باشد. امام فرمودند تمام اختلافات از قانون شکنی هاست. این قانون شکنی ها می تواند از خود قوه مقننه یا بقیه دستگاهها به صورت عمدی یا سهوی و یا برداشت و تفسیر غلط از قانون باشد.
افخمی با تاکید بر اینکه مرجع مشخص کردن تعبیر متناقض یا تعبیر شخصی از قانون شورای نگهبان است گفت: در دولتهای گذشته سراغ داشتیم که برداشت من از قانون این است. یعنی شورای نگهبان را هم دور می زدند. فضای چالشی در مدار قانون فضای آرامی نیست و به معنی این است که ما نه می خواهیم دولت منفعل و نه مجلس منفعل داشته باشیم.
عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی گفت: دولت مقتدر و مجلس مقتدر براساس قانون اساسی شکل میگیرد. وی افزود: دلیل مخالفت بعضی از نمایندگان برای استیضاح فرجی دانا این بود که این استیضاح برای فضای آرام کشور مناسب نبود. ولی برخی که استیضاح کردند می گویند که فرجی دانا به خط قرمزهای مجلس یا نخواست یا نتوانست پاسخ مثبت دهد. شاید برخی از افراد برای منافع شخصی خود به مجلس عکس العمل منفی نشان می دهند.

/2727

کد N480078