انتشار اخباری از همدستی ارتش پاکستان با عمران خان

پاكستان

یکی از مقامات ارشد حزب تحریک انصاف پاکستان مدعی شد عمران خان، رهبر حزب با فرماندهان ارتش برای براندازی دولت همدست شده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تلگراف، یکی از مقامات ارشد حزب تحریک انصاف پاکستان گفت، رهبر این حزب مخالف به همراه فرماندهان ارتش این کشور برای براندازی نخست وزیر منتخب پاکستان توطئه چینی کرده بود.

جاوید هاشمی، یکی از مقامات ارشد این حزب اظهار کرد، رهبرش به او گفته اعتراض‌های ضد دولتی را با کمک ارتش سازماندهی کرده و انتخابات جدیدی در سپتامبر برگزار خواهد شد که وقوعش با کمک اعضای موافق دادگاه عالی پاکستان تضمین شده است.

ادعاها و اتهامات هاشمی که در کنفرانس مطبوعاتی در تلویزیون پاکستان و در اسلام آباد مطرح گردید، موجب ناآرامی‌ شد در حالی که عمران خان به شدت این ادعاها را تکذیب کرد.

سخنان هاشمی در پی ادعاهایی مبنی بر پیشنهاد ارتش به نخست وزیر پاکستان برای کناره گیری یک ماهه از قدرت به منظور تشکیل گروه تحقیقات درباره ادعاهای عمران خان و تقلب در انتخابات پیشین مطرح شدند. با این حال دولت و ارتش وجود چنین پیشنهادی را نیز تکذیب کرده‌اند.

پاکستان که تاکنون سه کودتای موفق و چهار دوره حکومت نظامی را از سرگذرانده است، از زمانی که عمران خان حدود 70 هزار تن از پیروانش را برای اعتراض به خیابان خواند درگیر آشفتگی سیاسی شده است. با وجود اینکه تعداد این معترضان رفته رفته کاهش می‌یابد با تعطیلی ادارات و مدارس دولت همچنان توانایی خود را در اداره امور نشان نداده است.

تظاهرات در هفته‌های اخیر بعد از اعلام وزیر اطلاعات پاکستان درباره روابط عمران خان با ارتش و توصیه‌های رئیس سابق آژانس اطلاعات پاکستان برای استراتژی‌ها در اعتراضاتش به او شدت یافته است.

حامیان نواز شریف معتقدند رویکرد رئیس ارتش، هرگونه تلاش برای بازیابی شرایط عادی را از بین برده است.

ادعاهای جاوید هاشمی که ظاهرا وجود چنین مظنونانی را تقویت کرد، طی یک بیانیه احساسی از مجلس پاکستان منتشر شد.

به گفته هاشمی عمران خان به او اطلاع داده که حامیان او در ارتش از او و طرفدارانش خواستند تا برای راهپیمایی در پایتخت به طرفداران طاهر القدری، رهبر حزب تحریک عوامی پاکستان بپیوندند.

جاوید در ادامه اظهارات خود عنوان داشت: عمران خان گفت ما بدون کمک ارتش پیش نخواهیم رفت.

عمران خان همچنین گفت، درباره تمام اتفاق‌ها تصمیم گیری شده است و انتخاباتی در ماه سپتامبر برگزار خواهد شد.

وی افزود: آن‌ها از قوانین نظامی استفاده نخواهند کرد. به گفته عمران خان ما یک دادخواست در دادگاه عالی مطرح می‌کنیم و سپس قاضی که ما انتخاب کردیم این دادخواست را تایید می‌کند و آن وقت از دست دولت خلاص می‌شویم.

با این حال، شیرین مزاری، سخنگوی عمران خان این ادعا را بی‌اساس خواند و گفت، آقای هاشمی باید استعفا دهد.

از زمان راهپیمایی طرفداران عمران خان و طاهرالقدری در محل اقامت نخست وزیر تاکنون سه تن کشته و صدها تن مجروح شده‌اند.

منابع ارشد دولتی معتقدند که ارتش یا فقط بخشی از آن در تلاش برای بی‌ثباتی دولت شریف و خواهان برگزاری انتخابات جدید برای برکناری او هستند.

به گفته مقامات پاکستانی، بیم آن می‌رود دولت با درخواست از اعضای پارلمان برای رای دادن به اقدامات قاطعانه دستوراتی برای استفاده از زور بیشتر علیه معترضان صادر کند.

انتهای پیام

کد N479958