پوتین رهبران غرب را تهدید کرد:

می توانم ظرف دو هفته اوکراین را فتح کنم

آمریکا اروپا

رئیس جمهور روسیه در واکنش به اقدامات اخیر ناتو و اتحادیه اروپا علیه این کشور هشدار داد که اگر بخواهد می تواند ظرف دو هفته اوکراین را به تصرف خود دربیاورد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی تلگراف، ""ولادیمیر پوتین" در واکنش به اقدام ناتو برای تشکیل واحد واکنش سریع برای مقابله با روسیه و همچنین تهدید اتحادیه اروپا مبنی بر اعمال تحریم های جدید علیه مسکو، عنوان داشت که اگر بخواهد می تواند کی یف را ظرف دو هفته اشغال کند زیرا ارتش روسیه توانایی تصرف اوکراین را دارد.

به نوشته این روزنامه پوتین این سخنان را در گفتگو با "خوزه مانوئل بارسو" رئیس پارلمان اروپا، به اطلاع وی رسانده است.

علاوه بر دیلی تلگراف روزنامه "لا ریپابلیکا" چاپ ایتالیا نیز این خبر را پوشش داده و می نویسد که تهدید پوتین به تصرف اوکراین آن هم ظرف دو هفته می تواند نتیجه تهدیدهایی باشد که ناتو و اتحادیه اروپا علیه مسکو انجام داده اند.

این اظهارات پوتین در جلسه هفته گذشته رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا، به اطلاع آنها رسیده و بارسو جزئیات تهدید پوتین را با آنها در میان گذاشته و ناتو نیز اعلام کرده که می تواند ظرف 48 ساعت چهار هزار نیرو را در شرق اوکراین مستقر کند تا از این کشور در برابر اقدامات احتمالی روسیه محافظت کنند.

در این میان "فدریکا موگرینی" که به عنوان جانشین کاترین اشتون در پست ریاست دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا انتخاب شده نیز هشدار داد که گزینه نظامی راه حل بحران اوکراین نیست.

در همین رابطه "آندرس فوگ راسموسن" دبیر کل ناتو نیز اعلام کرد که این سازمان با بحران هایی در جنوب و شرق خود مواجه است که این بحران ها هرآن ممکن است به کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی سرایت کنند.

تهدید پوتین مبنی بر تصرف اوکراین ظرف دو هفته در حالی در نشریات غربی منتشر می شود که قرار است در هفته جاری ناتو در ولز نشستی را برگزار کند. یکی از اهداف برگزاری این نشست بررسی طرح تشکیل واحد نظامی ویژه متشکل از 10 هزار نیرو برای مقابله با اقدامات روسیه است.

علاوه بر این موضوع، روز یکشنبه آینده نیز زمان به انتها رسیدن دوره ای است که اتحادیه اروپا برای تغییر رفتار روسیه در برابر اوکراین تعیین کرده است.

بحران اوکراین بواسطه رویارویی روسیه با جبهه غرب هر روز پیچیده تر از قبل می شود و در این میان کسی به فکر نجات جان مردمی که در شرق اوکراین به دست ارتش این کشور کشته می شوند نیست. مداخله غرب در امور اوکراین موجب شده تا این کشور از نوامبر سال گذشته وارد بحران شود این بحران در ماه های اخیر بواسطه لشکر کشی ارتش به شرق حالت فوق العاده به خود گرفته و تا کنون بیش از دو هزار و 400 نفر در جریان آن کشته شده اند اما با این وجود غرب همچنان بر دخالت های خود در امور این کشور پافشاری می کند.