در گزارشی اعلام شد؛

تونس در جهان عرب و چچن در جهان بیشترین تعداد تروریست های داعش را دارند

آفریقا و خاورمیانه

یک مرکز مطالعاتی آمریکا در گزارشی اعلام کرد که تونس در جهان عرب و روسیه در جهان بیشترین تعداد تروریست های داعش را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری المسله، مرکز پژوهش های "پیو" آمریکا گزارش داد که تونس، عربستان سعودی و مغرب بیشترین افراد جذب شده در گروه تروریستی داعش را به خود اختصاص داده اند.

در این گزارش آمده است که تونس در این میان رتبه نخست را به خود اختصاص داده است و شمار تروریست های تونسی در داعش بالغ بر 3 هزار نفر است پس از آن عربستان سعودی با دو هزار و 500 تروریست بیشترین رقم را به خود اختصاص داده است. مغرب نیز با هزار و 500 تروریست در جایگاه سوم قرار دارد.

در سطح بین المللی نیز روسیه قرار دارد که بیش از 800 نفر از اتباع این کشور در زمره گروه تروریستی داعش قرار دارند و پس از آن فرانسه با بیش از 700 تروریست در جایگاه بعدی قرار دارد.

"دیوید گاردنر" نویسنده انگلیسی در این رابطه می گوید: عربستان سعودی تروریست های بسیاری را تحت عنوان نیروهای جهادی به دنیا صادر کرده است و در عین حال به گسترش تفکر وهابی در سرتاسر جهان ادامه می دهد.

وی در مقاله ای که در روزنامه انگلیسی "فایننشال تایمز" منتشر شد با اعلام این مطلب افزود: عربستان سعودی تنها نفت به دنیا صادر نمی کند بلکه صادر کننده کاروان های حامل افراد مسلح است.

در ادامه گزارش گفته شده است که منطقه چچن، اردن، یمن، کشورهای حاشیه خلیج فارس، مصر و افغانستان از دیگر کشورهایی هستند که اتباع آنها به عضویت گروه های تروریستی همچون داعش و جبهه النصره درآمده اند.

مرکز پژوهش های پیو در گزارش خود افزود: شمار تروریست هایی که برای سیطره بر استان نینوا وارد عراق شده اند بالغ بر چند هزار نفر است که این افراد از کشورهای لیبی، تونس، الجزایر، موریتانی، عربستان سعودی، چچن و کشورهای دیگر وارد عراق شده اند.

در همین حال وزارت دفاع انگلیس در گزارشی اعلام کرد که شمار مسلمانان تبعه این کشور که به گروه داعش پیوسته اند بیشتر از مسلمان های انگلیسی است که به عضویت ارتش در این کشور درآمده اند. این وزارتخانه در گفتگو با روزنامه آمریکایی "یو.اس.ای تودی" افزود: از مجموع 200 هزار سرباز ارتش انگلیس 600 نفر مسلمان هستند و این در حالی است که مسلمانان انگلیسی عضو داعش در عراق و سوریه بیش از 800 نفر هستند.