رییس بانک جهانی کوتاهی کشورهای ثروتمند برای مبارزه با ابولا را تقبیح کرد

بانک جهانی

تهران- ایرنا - رییس بانک جهانی پاسخ ناکافی به بحران انتشار ابولا را عامل مرگ بسیاری از مبتلایان به این بیماری دانست و افزود: اگر کشورهای غنی با امکانات پزشکی خود به کمک آفریقا می شتافتند، می توانستند از این فاجعه انسانی جلوگیری کنند.

ˈجیم یونگ کیمˈ رییس بانک جهانی در مقاله ای منتشره در روزنامه آمریکایی

ˈواشنگتن پستˈ با بیان این که استفاده از امکانات بهداشتی – درمانی کشورهای غربی می تواند به آسانی انتشار بیماری مهلک ابولا را متوقف کند، از کشورهای ثروتمند خواست تا با به اشتراک گذاشتن دانش و منابع خود، به کمک کشورهای آفریقایی بشتابند.

وی در این مقاله، نوشت: بحرانی که اکنون شاهدش هستیم بیش از آن که ناشی از ویروس ابولا باشد، به تبعیض ها و اطلاع رسانی نادرست مربوط می شود که باعث شده پاسخ ناکافی و فاجعه باری نسبت به شیوع این بیماری داده شود.

در این مقاله که ˈپال فارمرˈ استاد دانشگاه هاروارد نیز یکی دیگر از نویسندگانش است، آمده است: بسیاری از مردم جان خود را در اثر ابولا از دست می دهند، در حالی که می توان از این مرگ و میر جلوگیری کرد.

کیم و فارمر به صورت مشترک بنیاد خیریه ای را در جهت کمک به وضعیت بهداشت و سلامتی در کشورهای فقیر تاسیس کرده اند.

در بخش دیگری از این مقاله آمده است: اگر سازمان های بین المللی و کشورهای غنی واکنشی هماهنگ با کشورهای غرب آفریقا و برنامه سازمان بهداشت جهانی به این همه گیری نشان می دادند، نرخ مرگ و میر مبتلایان به ابولا از رقم کنونی 50 درصد به 20 درصد کاهش می یافت.

سازمان بهداشت جهانی هفته گذشته اعلام کرد که آمار واقعی قربانیان ابولا ممکن است تا چهار برابر رقم گزارش شده باشد و احتمال آن که 20 هزار نفر از مردم تا پیش از کنترل این بحران جان خود را از دست بدهند، وجود دارد.

بر اساس آخرین آمارهای این سازمان، تاکنون بیش از یک هزار و 500 نفر در اثر ابتلا به این بیماری در غرب آفریقا جان خود را از دست داده و بیش از سه هزار نفر که عمدتا شهروندان سیرالئون، گینه و لیبریا هستند به این بیماری مبتلا شده اند.

روز گذشته وزارت بهداشت نیجریه نیز اعلام کرد که با اضافه شدن یک مورد تایید شده ابتلا به این بیماری، شمار افراد آلوده به ویروس ابولا در این کشور به 17 نفر افزایش یافت؛ بر اساس اعلام این وزارتخانه، 271 نفر دیگر نیز تحت نظارت و قرنطینه قرار دارند.

اخیرا سنگال هم به کشورهای آلوده به بیماری ابولا اضافه شده است؛ روز جمعه نخستین مورد تایید شده ابولا در این کشور گزارش شد.

خاورم**9156**7074**1275
کد N479750