ظریف:

قطع حمایت‌های همه جانبه کشورها برای ریشه‌کنی تروریسم یک ضرورت است

سیاست خارجی

وزیر امور خارجه در ادامه دیدارهای خود در بروکسل به ترتیب با المار بروک رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا، شولتز رئیس پارلمان اروپا و دیدیه رینگلر وزیر خارجه بلژیک ملاقات کرد.

وزیر امور خارجه در ادامه دیدارهای خود در بروکسل به ترتیب با المار بروک رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا، شولتز رئیس پارلمان اروپا و دیدیه رینگلر وزیر خارجه بلژیک ملاقات کرد.

به گزارش ایلنا، وزرای خارجه ایران و بلژیک در مذاکرات خود روند مناسبات دوجانبه، تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد تبادل نظر قرار دادند و با تأکید بر روابط خوب و دیرینه دو کشور تقویت همکاری‌های جاری در ابعاد مختلف و ترسیم چشم‌انداز جدید را مورد توافق قرار دادند.

محمدجواد ظریف و رینگلر با ابراز خرسندی نسبت به شتاب نسبی مناسبات، تحرک بیشتر در همکاری‌ها و از جمله مناسبات پارلمانی را مثبت ارزیابی کردند و رفع مشکلات اجرایی به منظور فعال‌تر شدن ابعاد مختلف روابط از جمله بین بخش‌های خصوصی را مورد توجه قرار دادند.

وزرای خارجه ایران و بلژیک همچنین پیرامون تحولات منطقه‌ای از جمله اوضاع در عراق، سوریه و وضعیت اوکراین تبادل نظر کردند.

حمایت از دولت عراق و لزوم کمک به تثبیت امنیت و ثبات عراق و افزایش تماس‌ها و مشورت‌ها به منظور یافتن و تنظیم راهکارها برای مقابله با تروریسم و افراطی‌گری از دیگر محورهای مذاکرات وزرای خارجه دو کشور بود.

همچنین آخرین وضعیت مذاکرات هسته‌ای مورد تبادل نظر طرفین قرار گرفت و ظریف با انتقاد از تحریم‌های آمریکا گفت: اینگونه اقدمات شرایط را دشوارتر می‌کند.

در دکتر ظریف با شولتز رئیس پارلمان اروپا آخرین وضعیت دور جدید فعالیت پارلمان اروپا، نقش همکاری‌های پارلمانی در تقویت روابط، ابعاد و تأثیرات بحران تروریسم و افراطی‌گری در سایر مناطق مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت.

وزیر خارجه کشورمان ضمن برشمردن ویژگی‌های تروریسم جدید، فعالیت گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه و خطر گسترش و توسعه این بحران به نقاط مختلف منطقه و جهان را قابل تـوجه جدی خواند و خاطرنشان كرد: قطع حمایت‌های همه‌جانبه و مشارکت و مسئولیت‌پذیری همه کشورها برای توقف فعالیت این گروه‌ها و ریشه‌کنی تروریسم یک ضرورت است.

ظریف طرح جهان عاری از خشونت موسوم به wave ارائه شده از سوی ایران و قطعنامه مبتنی بر آن را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: این طرح ظرفیت بسیاری دارد و می‌تواند مبنا و برنامه جامعی برای کار جمعی در سطح جهان قرار گیرد.

وزیر خارجه کشورمان در این دیدار بـا تأکید بـر ویژگی‌های فرهنگی، ارزش‌های مذهبی و شرایط خاص هر کشور در موضوع حقوق بشر را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: به منظور درک عمیق و واقعی نسبت به شرایط کشورهای مختلف، ضروری است که تنها از طریق گفت‌وگو تعامل و تبادل نظر مستمر، به درک بهتر و نزدیک‌تری بیانجامد و این زاویه در همکاری‌های آتی مد نظر قرار گیرد.

ایشان تهیه منشور حقوق شهروندی از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران را یک گام ارزشمند در برنامه‌های کشور برای تقویت و ارتقای وضعیت حقوق شهروندی برشمرد.

رئیس پارلمان اروپا برخی موضوعات مورد توجه و علاقه پارلمان اروپائی درخصوص تحولات اروپا و تحولات بین‌المللی را برشمرد و نگرانی‌ها نسبت به خطر تروریسم و حضور اتباع کشورهای متعدد غربی در میان این گروه‌ها را مسأله قابل تأملی عنوان کرد و اظهار داشت: ایران در برخورد با بحران‌ها و مسائل منطقه‌ای تاکنون نقش سازنده‌ای ایفاء کرده است.

افزایش تماس‌های پارلمانی و رفت‌وآمدهای نمایندگان پارلمانی در این ملاقات مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت.

وزیر خارجه کشورمان و المار بروک رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا پیرامون موضوعات هسته‌ای، روابط ایران و اتحادیه اروپایی و حقوق بشر گفت‌وگو و تبادل نظر کردند و ظریف دیدگاه‌ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به تحولات منطقه‌ای، تروریسم و روند مذاکرات هسته‌ای و زوایا و ظرایف موضوعات حقوق بشری را تشریح کرد.

در این دیدار راه‌های افزایش ارتباطات پارلمان‌های اروپا و جمهوری اسلامی ایران نیز مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت.

کد N479726