دیدارهای ظریف در بروکسل

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه در ادامه دیدارهای خود در بروکسل با المار بروک رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا، شولتز رئیس پارلمان اروپا و دیدیه رینگلر وزیر خارجه بلژیک ملاقات کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) وزیران خارجه ایران و بلژیک در مذاکرات خود روند مناسبات دوجانبه، تحولات منطقه ای و بین المللی را مورد تبادل نظر قرار دادند و با تأکید بر روابط خوب و دیرینه دو کشور تقویت همکاری های جاری در ابعاد مختلف و ترسیم چشم انداز جدید را مورد بحث قرار دادند.

ظریف و رینگلر با ابراز خرسندی نسبت به شتاب نسبی مناسبات، تحرک بیشتر در همکاری ها و از جمله مناسبات پارلمانی را مثبت ارزیابی کردند و رفع مشکلات اجرایی به منظور فعال تر شدن ابعاد مختلف روابط از جمله بین بخش های خصوصی را مورد توجه قرار دادند.

وزیران خارجه ایران و بلژیک هم چنین پیرامون تحولات منطقه ای از جمله اوضاع در عراق، سوریه و وضعیت اوکراین تبادل نظر کردند.

حمایت از دولت عراق و لزوم کمک به تثبیت امنیت و ثبات عراق و افزایش تماس ها و مشورت ها به منظور یافتن و تنظیم راهکارها برای مقابله با تروریسم و افراطی گری از دیگر محورهای مذاکرات وزرای خارجه دو کشور بود.

هم چنین آخرین وضعیت مذاکرات هسته ای مورد تبادل نظر طرفین قرار گرفت و محمد جواد ظریف با انتقاد از تحریم های آمریکا گفت: این گونه اقدمات شرایط را دشوارتر می کند.

بنا بر این گزارش، در دیدار ظریف با شولتز رئیس پارلمان اروپا آخرین وضعیت دور جدید فعالیت پارلمان اروپا، نقش همکاری های پارلمانی در تقویت روابط، ابعاد و تأثیرات بحران تروریسم و افراطی گری در سایر مناطق مورد گفت وگو قرار گرفت.

وزیر خارجه کشورمان ضمن برشمردن ویژگی های تروریسم جدید، فعالیت گروه های تروریستی در عراق و سوریه و خطر گسترش و توسعه این بحران به نقاط مختلف منطقه و جهان را قابل توجه جدی خواند و خاطرنشان کرد: قطع حمایت های همه جانبه و مشارکت و مسوولیت پذیری همه کشورها برای توقف فعالیت این گروه ها و ریشه کنی تروریسم یک ضرورت است.

ظریف طرح جهان عاری از خشونت موسوم به wave ارائه شده از سوی ایران و قطعنامه مبتنی بر آن را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: این طرح ظرفیت بسیاری دارد و می تواند مبنا و برنامه جامعی برای کار جمعی در سطح جهان قرار گیرد.

وزیر خارجه کشورمان در این دیدار با تأکید بر ویژگی های فرهنگی، ارزش های مذهبی و شرایط خاص هر کشور در موضوع حقوق بشر را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: به منظور درک عمیق و واقعی نسبت به شرایط کشورهای مختلف، ضروری است که تنها از طریق گفت وگو تعامل و تبادل نظر مستمر به درک بهتر و نزدیک تری بیانجامد و این زاویه در همکاری های آینده د نظر قرار گیرد.

ظریف هیه منشور حقوق شهروندی از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران را یک گام ارزشمند در برنامه های کشور برای تقویت و ارتقای وضعیت حقوق شهروندی برشمرد.

رئیس پارلمان اروپا برخی موضوعات مورد توجه و علاقه پارلمان اروپائی درخصوص تحولات اروپا و تحولات بین المللی را برشمرد و نگرانی ها نسبت به خطر تروریسم و حضور اتباع کشورهای متعدد غربی در میان این گروه ها را مسأله قابل تأملی عنوان کرد و اظهار داشت : ایران در برخورد با بحران ها و مسائل منطقه ای تاکنون نقش سازنده ای ایفاء کرده است .

افزایش تماس های پارلمانی و رفت و آمدهای نمایندگان پارلمانی در این ملاقات نیز بحث شد.

هم چنین وزیر خارجه کشورمان و المار بروک رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا در دیداری پیرامون موضوعات هسته ای، روابط ایران و اتحادیه اروپایی و حقوق بشر گفت وگو کردند و ظریف دیدگاه ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به تحولات منطقه ای، تروریسم و روند مذاکرات هسته ای و زوایا و ظرایف موضوعات حقوق بشری را تشریح کرد.

در این دیدار راه های افزایش ارتباطات پارلمان های اروپا و جمهوری اسلامی ایران نیز مورد گفت وگو و تبادل نظر قرار گرفت.

انتهای پیام

کد N479673