رئیس‌جمهور آلمان: روسیه همکاری‌هایش را با اروپا قطع کرده است

رئیس‌جمهور آلمان اعلام کرد، روسیه عملا همکاری‌هایش را با اروپا را قطع کرده است و می‌خواهد نظم نوینی را ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، یوآخیم گائوک، رئیس‌جمهور آلمان در مراسم هفتاد‌و‌پنجمین سالگرد حمله‌ آلمان به لهستان و آغاز جنگ جهانی دوم در گدانسک لهستان، گفت: ما خواهان روابط و همسایگی خوب با روسیه هستیم اما به شرطی که مسکو سیاست‌های خود را تغییر دهد و این تغییر یعنی روسیه به پذیرش حقوق کشورها بازگردد.

گائوک با معجزه خواندن مصالحه لهستان و آلمان پس از جنگ جهانی، اظهار کرد: از روند وقایع در روسیه مایوس شده است.

وی افزود: ما معتقدیم و دوست داریم باور کنیم که روسیه نیز از ادامه این روند راضی نیست. کشور تولستوی و داستایوفسکی می‌تواند جزئی از اروپا باشد.

رییس‌جمهور آلمان در ادامه گفت: مواجه شدن با یک درگیری جدید درباره مرزهای کشورهای اروپایی یک شوک بود. یک درگیری مسلحانه با هدف ایجاد مرزها و نظم نوین در اروپا. این یک حقیقت است، صلح و ثبات در قاره ما بار دیگر به خطر افتاده است.

گائوک عنوان داشت: پس از پایان جنگ سرد، اتحادیه اروپا، ناتو و مهم‌ترین کشورهای صنعتی روابط ویژه‌ای با روسیه آغاز کردند و آن را در امور مختلف گسترش دادند. اکنون روسیه تمام روابط خود را عملاً قطع کرده است.

بروینسلاو کوموروفسکی، رییس‌جمهور لهستان نیز که پیش از گائوک به سخنرانی پرداخته بود، خواستار "شجاعت و قاطعیت" در مخالفت با "کسانی که قوانین بین‌المللی، صلح و آزادی را تهدید می‌کنند"، شد.

پیش از این مراسم، دونالد توسک، نخست‌وزیر لهستان هشدار داد که جریان بحران اوکراین می‌تواند باعث جنگ سرد دیگری شود و خواهان اقدام عملی توسط کشورهای اروپایی و اتحاد کشورهای پیمان آنتلانتیک شمالی پیش از نشست کلیدی ناتو در هفته‌های آتی شد.

انتهای پیام

کد N479659