هاشمی شاهرودی: اصل ولایت فقیه، امت اسلامی را از خطر انحلال حفظ کرد

مجلس خبرگان,سید محمود هاشمی شاهرودی

آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی با اشاره به جایگاه مجلس خبرگان در نظام اسلامی گفت: مجلس خبرگان رهبری یکی از خطیرترین وظایف و جایگاه‌ها را در نظام شکوهمند اسلامی بر عهده دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین نایب رئیس اول مجلس خبرگان رهبری صبح امروز در مراسم افتتاحیه شانزدهمین اجلاس خبرگان رهبری که در ساختمان مجلس قدیم برگزار شد، گفت: با شناخت عمیقی که اعضای آن از معارف اسلامی دارند، انتظار می‌رود خط تام ولایت که در عرصه‌ی غیبت وجود دارد را تحصیل کرده و فقیهی جامع‌الشرایط را به جمهوری اسلامی معرفی کند.

او با بیان این که در این دور از اجلاس خبرگان رهبری به دلیل کسالت آیت‌الله مهدوی کنی جلسات بدون حضور وی برگزار می‌شود به سوابق آیت‌الله مهدوی کنی اشاره کرد و گفت: آیت‌الله مهدوی کنی سوابق درخشانی قبل و پس از انقلاب اسلامی در کارنامه‌ی افتخارات خود دارد. این بزرگوار هم در رکاب امام خمینی _(ره) بوده و هم در کنار مقام معظم رهبری.

او گفت: حضور ایشان در عرصه‌های خطیب و جایگاه علمی و تقوایی عملی ایشان موجب شده است که چهره‌ای موجه و معقولی از ایشان در میان همه‌ی اقشار ایجاد شود.

نایب رئیس اول مجلس خبرگان رهبری در ادامه با اشاره به ارتحال 4 نفر از اعضای خبرگان رهبری طی یک سال اخیر به جایگاه و شخصیت علمی و معنوی این 4 نفر تاکید کرد و برای آنها از درگاه خداوند طلب رحمت و مغفرت کرد.

او گفت: از اعضای خبرگان رهبری انتظار می‌رود که بر استمرار ولایت و امامت نظارت داشته باشند و از این حیث چشم بیدار ملت در شناخت امام و ولی فقیه باشند.

او با تاکید بر این که مجلس خبرگان رهبری در نظام جمهوری اسلامی موضوعیتی محوری دارد که هم جمهوریت و هم اسلامیت نظام را شامل می‌شود، گفت: مجلس خبرگان رهبری از این حیث در هندسه نظام جمهوری اسلامی از جایگاه خطیری برخوردار است.

شاهرودی گفت: حاکمیت مشروع اول به دست انبیاء و روحانیون و بعد از آنها عالمان دین شاگردان آنها و تربیت شدگان‌شان است. احکام الهی باید توسط آنها در حکومت اجرا شود. توسط ایشان مشروعیت الهی در حکومت باقی می‌ماند. این مبنای شرعی ولایت فقیه است. مرجعیت شیعه نیز بر اساس همین نظر شکل گرفته. آنچه که از فقه اصیل اسلامی باقی می‌ماند مبتنی بر این نظریه است. کوشش در حفظ دین و جامعه اسلامی بسیار مهم است.

او با بیان این که نقش علما و فقها بر حفظ نظریه‌ی ولایت فقیه بسیار اهمیت دارد، گفت: آسمان شیعه پر از ستاره‌هایی است که جلوی ظلم ایستاده‌اند. یا در پروسه‌ی حاکمیت قرار دارند و یا علوم اسلامی را به شاگردان انتقال داده‌اند و اسلام اصیل را حفظ کرده و امت اسلامی را از دروس اسلامی برخوردار کردند. همین اصل ولایت فقیه بود که در طول تاریخ امت اسلامی را از انحلال، ادیان ساختگی‌ و دروغ‌های پرزرق و برق حفظ کرد.

نایب رئیس مجلس خبرگان با اشاره به نقش تفکر شیعه در به انجام رسیدن انقلاب اسلامی ایران گفت: با تکیه بر مسند شیعه امام خمینی (ره) بر اساس همین احکام انقلاب ملت ایران را به پیروزی رساند و تحولی عظیم در جامعه ی اسلامی ایجاد کرد. تردیدی نیست که شکل بیداری در جوامع مختلف به ویژه جوامع اسلامی ریشه در انقلاب جمهوری اسلامی ایران دارد.

او در ادامه گفت: انقلاب ما که پایه‌گذارش امام خمینی (ره) بوده امروز با رهبری‌های مقام معظم رهبری کشور روز به روز برای ظهور امام زمان (عج) آماده می‌شود. همه‌ی اسلوب‌های جمهوری اسلامی ایران نظریه‌های شرق و غرب را متلاشی کرد و در علوم سیاسی نکات جدیدی به وجود آورد.

 

45231

 

کد N479545