تجمع حوثی‌ها در مرکز صنعا/ موافقت منصور هادی با بسته پیشنهادی حل بحران یمن

يمن

به دنبال درخواست رهبر گروه حوثی‌ها در یمن از مردم این کشور برای تظاهرات گسترده علیه دولت، جمع زیادی از طرفداران این گروه در میدان "التغییر" در صنعا تجمع کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، پس از آنکه عبدالملک حوثی، رهبر گروه حوثی‌ها در یمن از مردم این کشور خواست تا به نافرمانی مدنی و تظاهرات گسترده علیه دولت دست بزنند جمع زیادی از حوثی‌ها در میدان "التغییر" واقع در مرکز صنعا تجمع کردند.

عبدالملک حوثی در سخنانی از یمنی‌ها خواسته بود تا وارد مرحله سوم تظاهرات و اعتراضات شده و دست به نافرمانی مدنی علیه دولت بزنند.

همچنین هزاران تن از یمنی‌ها در شهرهای جنوب یمن چهل و سومین سالروز تاسیس ارتش کشور سابق یمن جنوبی را جشن گرفتند.

هزاران یمنی با تجمع در میدان "الهاشمی" واقع در شهر عدن پرچم‌های کشور سابق خود را بالا برده و شعارهایی از جمله "انقلاب انقلاب ای جنوب" و "انقلاب ما انقلابی جنوبی است" سردادند.

در شهر "المکلا" واقع در استان حضرموت نیز هزاران یمنی در منطقه "القدیم" در شهر عدن تجمع کرده و خواهان جدایی جنوب یمن از شمال آن و بازگشت اوضاع قبل از سال 1990 شدند.

در همین راستا عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن با پیش نویس طرح کاملی که کمیته ریاست جمهوری برای حل بحران کنونی با حوثی‌ها ارائه کرده بود، توافق کرد.

این طرح که قرار است نشست امروز (سه‌شنبه) هادی با گروه‌های سیاسی یمن مطرح شود، شامل اتخاذ تصمیمات مهمی از جمله کاهش قیمت فرآورده‌های تفتی، درخواست برای تشکیل دولت وحدت ملی و درخواست از حوثی‌ها برای پایان دادن به تحصن و اعتراضات خود است.

هادی روز دوشنبه نیز هیاتی ریاست جمهوری را برای مذاکره با حوثی‌ها و پایان دادن به بحران به صعده فرستاد.

به گزارش منابع، این اقدام‌ هادی همزمان با آن صورت گرفت که وی برخی طرف‌های منطقه‌ای را به تلاش برای تبدیل صنعا به دمشق یا بغداد متهم کرده بود.

وی در سخنانی گفت: برخی طرف‌های منطقه‌ای هستند که می‌خواهند آشوب و تنش در صنعا به پا کرده و آن را تبدیل به دمشق و بغداد کنند.

هادی خاطرنشان کرد: دولت با روش‌های مسالمت آمیز برای دور کردن یمن از جنگ داخلی تلاش خواهد کرد.

وی با بیان اینکه یمن از حمایت منطقه‌ای و بین‌المللی زیادی برخوردار است، گفت: کشورهای عضو دائم شورای امنیت و کشورهای شورای همکاری خلیج (فارس) و تمامی کشورهای جهان نمی‌خواهند جنگی داخلی در یمن رخ بدهد.

رئیس جمهور یمن اظهار داشت: بیش از 70 درصد از کسانی که در صف القاعده در یمن می‌جنگند غیریمنی و از کشورهای عربی، اسلامی و اروپایی از جمله چچن و افغانستان هستند.

وی در عین حال افزود: 34 شرکت استخراج نفت به علت نگرانی از وقوع عملیات تروریستی کشور را ترک کرده‌اند.

هادی افزود: جنگ‌ها و درگیری‌های گذشته در صعده موجب کشته شدن 4000 سرباز و نظامی یمنی و زخمی شدن حدود 13 هزار تن دیگر شد.

در همین راستا عبده حسین الترب، وزیر کشور یمن دستور بالا بردن سطح آمادگی امنیتی برای حمایت از شهروندان و موسسات کشور را صادر و اعلام کرد: این اقدام به خاطر آن صورت می‌گیرد که برخی تلاش می‌کنند با در دست گرفتن سلاح و استفاده از آن زندگی شهروندان یمنی را به خطر بیندازند. قانونی که به همگان حق تظاهرات و تحصن مسالمت آمیز را داده در دست گرفتن سلاح و استفاده از آن برای از بین بردن امنیت کشور را نیز ممنوع کرده است با این حال دستگاه‌های امنیتی با کسانی که به امنیت کشور لطمه وارد کنند به سختی برخورد می‌کنند.

انتهای پیام

کد N479489