بان کی مون: در خصوص شانس نیوزیلند در شورای امنیت اظهارنظر نمی کنم

بان کی مون,شورای امنیت

کوالالامپور- ایرنا - دبیر کل سازمان ملل روز سه شنبه گفت که انتخاب اعضای غیردائم شورای امنیت حق مجمع عمومی است و نمی تواند در خصوص شانس نیوزیلند برای کسب کرسی در این شورا اظهارنظر کند.

به گزارش ایرنا، ˈبان کی مونˈ دبیر کل سازمان ملل که در سفری کوتاه برای سخنرانی در دانشگاه اوکلند به نیوزیلند سفر کرده است به خبرنگاران، گفت که نیوزیلند سهم زیادی در امور بین المللی داشته است، اما نمی تواند در خصوص شانس این کشور در شورای امنیت اظهارنظر کند.

نیوزیلند برای عضویت دوساله غیردائم در شورای امنیت در حال رقابت با چند کشور دیگر است.

ˈجرار ون بوهمنˈ معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه نیوزیلند فروردین ماه امسال در دیدار با ˈمحمدجواد ظریفˈ وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به نامزدی کشورش برای عضویت غیردائم در شورای امنیت سازمان ملل، گزارشی از تلاش های اوکلند در حمایت از صلح و امنیت در مناطق مختلف جهان از جمله در قاره آفریقا ارائه کرد و خواستار حمایت تهران از عضویت نیوزیلند در شورای امنیت سازمان ملل شد.

به گزارش رادیو نیوزیلند، دبیر کل سازمان ملل که قرار است روز چهارشنبه در دانشگاه اوکلند سخنرانی کند در ادامه، گفت که انتخاب اعضای غیردائم شورای امنیت یک موضوع برای کشورهای عضو سازمان ملل متحد و از طریق رای گیری است.

وی با اشاره به این که از اشتیاق نیوزیلند برای عضویت به عنوان عضو شورای امنیت سازمان ملل آگاه است، گفت که این کشور به طور فعال به صلح بین المللی، توسعه و مسائل مربوط به حقوق بشر سازمان ملل کمک کرده است.

مجمع عمومی سازمان ملل مهر ماه سال 1391 خورشیدی، آرژانتین، استرالیا، کره جنوبی، رواندا و لوکزامبورگ را به عنوان پنج عضو غیر دائم شورای امنیت در سال های 2013 و 2014 میلادی انتخاب کرد.

چاد، عربستان، لیتونی، نیجریه و شیلی نیز سال گذشته خورشیدی به عنوان اعضای جدید غیر دائم این شورا انتخاب شدند.

شورای امنیت سازمان ملل که وظیفه پاسداری از امنیت و صلح بین المللی را بر عهده دارد، از پنج عضو دائم و 10 عضو غیر دائم انتخابی تشکیل شده که پنج عضو دائم آن یعنی آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین در تصمیم گیری ها و رای گیری های شورا از حق ˈوتوˈ برخوردارند.

هر کشور برای عضویت غیردائم در شورای امنیت به دو سوم از آرای 193 عضو مجمع عمومی سازمان ملل نیاز دارد.

آساق**1611
کد N479464