عفو بین‌الملل: داعش در عراق دست به پاکسازی نژادی "سیستماتیک" می‌زند

عراق,داعش

عفو بین الملل در گزارشی گروه تروریستی دولت اسلامی (داعش) را به پاکسازی نژادی سیستماتیک در شمال عراق و اعدام‌های دسته جمعی متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، این سازمان حقوقی در گزارش خود اعلام کرد که به شهادت‌های "هولناکی" از افراد دست یافته است که از دست داعش نجات پیدا کرده‌اند.

عفو بین الملل افراد مسلح این گروه تروریستی را به ارتکاب "جنایت جنگی به ویژه اعدام‌های گروهی بی‌حساب و کتاب و ربودن افراد" متهم کرده است که این اقدامات "به روشی سیستماتیک" آحاد اقلیت‌ها را در شمال عراق به ویژه مسیحیان و ترکمان‌های شیعه و ایزدی‌ها هدف قرار داده‌اند.

پیشتر ناوی پیلای، کمیسیونر ارشد حقوق بشر سازمان ملل داعش را به "پاکسازی نژادی و دینی" در شمال عراق متهم کرده و از جامعه بین‌الملل خواست تا عاملان این اقدامات را مجازات کنند.

عفو بین‌الملل در گزارش خود اعلام کرده است که شواهدی در خصوص وقوع "کشتارهای دسته جمعی" طی ماه اوت در منطقه سنجار دارد.

براساس شهادت‌هایی که در این گزارش ضمیمه شده است، اعضای داعش ده‌ها مرد و کودک را در کامیون‌ها جمع کرده و آن‌ها را به خارج از روستاها انتقال داده و جان آن‌ها را گرفته‌اند.

در این گزارش آمده است که داعش منطقه سنجار را به میدانی برای کشتارها تبدیل کرده است که "این اقدامات در راستای حملات وحشیانه داعش جهت از بین بردن هر کسی که عرب و یا مسلمان اهل تسنن نیست" صورت می‌گیرد.

در ادامه این گزارش تاکید شده است که حملات خونین‌تر در روستای "قینیة" در سوم اوت و در روستای "کوشو" در 15 اوت رخ داده و تنها در همان دو روستا صدها تن کشته شده‌اند.

در این گزارش شهادت‌های یکی از افرادی که از دست داعش نجات پیدا کرده، ضمیمه شده است. این شخص که "سالم" نام دارد می‌گوید پس از اینکه 12 روز خود را مخفی کرده بود و در آن هنگام صدای قربانیان را که در حال مرگ بودند شنیده است و پس از 12 روز توانسته فرار کند.

همزمان شخص دیگری به نام سعید که از دست داعش نجات پیدا کرده است، می‌گوید که با ضرب پنج گلوله آسیب دید اما برخلاف هفت برادرش به طرز شگفت‌انگیزی توانست از مرگ فرار کند.

این سازمان تاکید کرد که "صدها و شاید هزاران" زن از اقلیت‌ ایزدی‌ توسط داعش ربوده شده و هزاران تن دیگر که این فجایع باعث هول و وحشت آن‌ها شده، توانسته‌اند فرار کنند.

انتهای پیام

کد N479319