یک فعال دانشجویی: پذیرش نقد در همه‌ی ارکان جامعه و حکومت باید نهادینه شود

دبیر پیشین انجمن اسلامی دانشکده‌ علوم اجتماعی دانشگاه تهران گفت: به نظر می‌رسد که نقدپذیری دولت به نسبت 8 سال گذشته بهتر شده است باید شرایطی پیش بیاید تا پذیرش نقد در همه‌ی ارکان جامعه و حکومت نهادینه شود.

مهدی نجفی‌خواه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: به نظر می‌رسد دولت در پذیرش نقد به نسبت 8 سال گذشته عملکرد بهتری داشته است. اما این توضیح هم لازم است که به انتقادات نگاه ویژه‌ای داشته و در عمل باید رویکرد بهتری داشته باشد.امیدواریم برخی کاستی‌های این حوزه از جمله تندروی با مخالفان، برطرف شود.

وی ادامه داد: دولت باید خیلی تلاش کند تا بتواند شعارهایی که قبل از روی کارآمدنش به مردم داده به انجام برساند. برخی از آنها عملی شده است اما بیشتر آنها باقی مانده است. قطعا برای منتقدین فضا بازتر شده و آنها راحت‌تر و منسجم‌تر می‌توانند انتقادات خود را بیان کنند. در این میان برخی دیگر نیز هستند که تنها به دنبال تخریب‌اند و نقد برای‌شان معنی ندارد.

این فعال دانشجویی با بیان این که سعه صدر دولتمردان و حاکمان باید بیش از این باشد، گفت: نیروهای داخل نظام باید توسط دولت حفظ شود و نباید با رفتار نامناسب جواب نقدهای آن را داد. در برخی موارد می‌بینیم که به جز دولت که بدنه‌ی مهم اجرایی کشور است مجلس و سایر ارکان نظام نقد را بر نمی‌تابند و با منتقدین برخوردهای جدی می‌کنند. امیدواریم فضا به سمتی برود که سعه صدر دولتمردان و حاکمان بیش از این شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد:‌ در روزهای استیضاح دیدیم که رفتار نمایندگان مجلس با کسانی که آنها را نقد می‌کردند چقدرتند و نامناسب بود. این رویکرد باید تغییر کند تا تمام منتقدان بتوانند نگاهشان را به نظام منتقل کنند.

نجفی‌خواه با بیان اینکه نقدهایی که به نظر مردم نزدیک‌ترند ماندگار خواهند شد، گفت: مردم نگاهی که به واقعیت نزدیک‌تر است را می‌پذیرند. اگر نقدی با دیدگاه مردم و افکار عمومی منطبق نباشد از بین خواهد رفت نمونه‌اش انتقادات گروههایی است که رسانه‌های زیادی هم در دست دارد اما مردم توجهی به آنها نمی‌کنند. اگر به برخی از منتقدان رسانه داده شود می‌بینیم که مردم چگونه همراهی‌شان می‌کنند.

انتهای پیام

کد N479199