شهرک سازی در سایه جنگ طلبی رژیم صهیونیستی

رژیم صهیونیستی,شهرک سازی

تهران-ایرنا- موج انتقادهای بین المللی ضد جنایت های رژیم صهیونیستی همراه با مقاومت مردم فلسطین، در حالی نتانیاهو را به پذیرش آتش بس در غزه مجبور کرده است که وی همچنان شهرک سازی را گسترش می دهد.

خبرگزاری انگلیسی «رویترز» نهم شهریور ماه گزارش کرد رژیم صهیونیستی قصد دارد 400 هکتار دیگر از زمین ساکنان فلسطینی واقع در جنوب «بیت لحم» در کرانه باختری رود اردن را به تصرف در آورد.

به نوشته این خبرگزاری، رادیو «اسراییل» به نقل از مسوولان این منطقه اعلام کرد این تصمیم در واکنش به ربوده شدن سه نوجوان یهودی در کرانه باختری گرفته شده است.

اعلام این خبر واکنش های بسیاری را به دنبال داشته است.

به نوشته نهم شهریور تارنمای شبکه خبری «بی. بی. سی» به دنبال اعلام این تصمیم، گروهی موسوم به «اینک صلح» (peace now) که از گروه های مخالف گسترش شهرک سازی ها در سرزمین اشغالی است، تاکید کرد این بزرگ ترین غصب زمین به دست رژیم صهیونیستی طی 30 سال گذشته است.

«نبیل ابوردینه» سخنگوی رییس تشکیلات خودگردان فلسطین در کرانه باختری، گفت این اقدام رژیم صهیونیستی اوضاع را پیچیده تر می کند و به بی ثباتی بیشتر منجر می شود.

وزارت امورخارجه آمریکا نیز در واکنش به تصمیم تازه رژیم صهیونیستی، با موج تازه شهرک سازی ها و اشغال مخالفت و آن را مانع به نتیجه رسیدن طرح آتش بس عنوان کرد.

یکی از خواسته های کلیدی گروه های فلسطینی در گفت و گوهای سازش، توقف روند شهرک سازی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و شرق بیت المقدس بود و به باور بسیاری از کارشناسان، اصرار این رژیم بر تداوم شهرک سازی و کنترل بیشتر بر بخش های فلسطینی نشست ها را به بن بست کشاند.

اکنون با تازه ترین تصمیم صهیونیست ها نه فقط صحبت از ادامه گفت و گوهای سازش بی معنا است، بلکه حتی طرح آتش بس نیز با چالش های دشواری روبرو می شود.

در بررسی دلایل تصمیم اشغالگران برای به دست آوردن زمین بیشتر در کرانه باختری باید گفت به نظر می رسد خوی توسعه طلبی (فزون خواهی) رژیم صهیونیستی در جامعه یهودیان افراطی (تندرو) ساکن سرزمین اشغالی ریشه دارد که به دنبال تبلیغات گسترده نژادپرستانه صهیونیست ها به شدت ستیزه جو و جنگ طلب شده است.

**تاثیر تبلیغات دروغین؛ ریشه افراط در جامعه یهودی

جامعه مهاجران یهودی به دلیل تبلیغات شدید و هر روزه رسانه های صهیونیستی علیه اعراب به ویژه فلسطینیان، به شدت افراطی شده است. در تایید این ادعا باید گفت پس از توافق موسوم به «صلح اسلو» در سال 1372، یهودیان ساکن سرزمین اشغالی فلسطین بیشتر به احزاب راست گرایش داشته و قدرت طی این سال ها در دست افراد جنگ طلبی همچون «آریل شارون» نخست وزیر پیشین این رژیم، بوده است.

گفت و گوهای اسلو و توافق «غزه- اریحا» میان سازمان آزادیبخش فلسطین و دولت «اسحاق رابین» نخست وزیر وقت رژیم اشغالگر قدس، در اوایل دهه 1370 موجی از خشم گروه های تندرو صهیونیستی را به دنبال داشت. در پی همین توافق بود که یک جوان افراطی راستگرای یهودی در سال 1374 اسحاق رابین را ترور کرد.

بر پایه توافق اسلو، رژیم صهیونیستی باید به مرزهای پیش از 1967 میلادی (1346 خورشیدی) عقب نشینی کند و «دولت خودگردان فلسطین» را به عنوان نماینده رسمی مردم این سرزمین به رسمیت بشناسد.

از سال 1375 به دنبال روی کار آمدن «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی، تلاش ها برای ناکام گذاشتن توافق غزه-اریحا بیشتر شد.

نتانیاهو بارها در سخنان خود تاکید کرده است که به توافق غزه-اریحا و پیمان اسلو پایبند نخواهد ماند. وی در یک فایل تصویری، آشکارا می گوید مفاد پیمان اسلو را به گونه ای تفسیر می کند که از عقب نشینی از مرزهای پیش از جنگ 1967 جلوگیری کند (1).

نتانیاهو در عمل نیز نشان داده است به هیچ روی به توافق اسلو پایبند نیست و در دوره وی شهرک های صهیونیستی هم در کرانه باختری و هم در شرق بیت المقدس گسترش یافته است.

رژیم صهیونیستی همچنان خوی فزون خواهی و نژادپرستی خود را حفظ کرده، اما فضای داخلی و بین المللی دگرگونی های بسیاری به خود دیده است که از پیشبرد اهداف اشغالگران جلوگیری می کند.

**مساله فلسطین و تغییر فضای داخلی و بین المللی

طی سال های پیش دگرگونی های زیادی هم در نگاه مردم فلسطین به مساله «مقاومت» و هم در گرایش افکار عمومی جهانی بر پشتیبانی از مردم فلسطین رخ داده است.

بر خلاف سال های گذشته، این روزها پشتیبانی از سیاست های نژادپرستانه رژیم صهیونیستی برای دولتمردان کشورهای گوناگون بدون پیامد نیست. مردم اکنون نسبت به موضع گیری های مسوولان کشور خود درباره مسائل انسانی بسیار حساس شده اند و دولت ها مجبور به تمکین از خواست مردم هستند.

از سوی دیگر، سیاست ارعاب و خشونت رژیم صهیونیستی مدت ها است کارایی ندارد و مردم فلسطین آموخته اند که فقط از راه مقاومت می توانند به حقوق خود دست یابند. به همین دلیل است که با وجود بمباران های بی رحمانه رژیم صهیونیستی در نوار غزه، مردم این ناحیه با تمام وجود استقامت کردند.

در چنین شرایطی و با توجه به هزینه های بالای سیاسی و اقتصادی که نبرد سوم غزه برای دولت نتانیاهو در پی داشت، وی مجبور شد به مصالحه با گروه های فلسطینی تن دهد.

اما این مصالحه اجباری با مخالفت گسترده گروه های تندرو و راست گرایان صهیونیست روبرو شد.

در این شرایط، نتانیاهو که پیش از این با فشارهای بین المللی و تنگناهای سیاسی-اقتصادی داخلی برای پایان دادن به جنگ روبرو بود، اینک با پذیرش آتش بس، فشار گروه های تندرو را به جان خریده است. زیاده خواهی های سرزمینی رژیم صهیونیستی را باید در چنین چارچوبی دید.

**جمع بندی

در فضای کنونی به نظر می رسد تازه ترین تصمیم جنجال برانگیز رژیم صهیونیستی برای اشغال 400 هکتار دیگر از کرانه باختری با هدف راضی نگه داشتن گروه های تندرو و حفظ کابینه گرفته شده است.

این طرح ضربه ای جدی به توافق شکننده آتش بس می زند و احتمال از سرگیری درگیری ها را افزایش می دهد.

با این چنین اقدام هایی، ممکن است دور تازه درگیری ها میان گروه های فلسطینی با رژیم صهیونیستی رقم بخورد؛ با این تفاوت که در صورت بروز این اتفاق، به احتمال زیاد دیگر دایره درگیری ها به نواره غزه محدود نخواهد شد و مردم کرانه باختری هم در اقدامی هماهنگ انتفاضه ای گسترده، ضد رژیم صهیونیستی شکل خواهند داد.

-----------------------

منابع:

1-http://www.huffingtonpost.com/2010/07/16/netanyahu-in-2001-america_n_649427.html

-----------------------

از مهدی جوکار- گروه تحقیق و تفسیر خبر

پژوهشم**م.ج**1961**1358
کد N479186