دیدار نخست‌وزیران ژاپن و هند در توکیو

نخست‌وزیران ژاپن و هند در جریان دیداری نسبت به توسعه روابط راهبردی میان دو کشور متعهد شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در دیدار نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن که در توکیو صورت گرفت، دو طرف نسبت به توسعه روابط خود به ویژه در حوزه راهبردی متعهد شدند.

دولت توکیو همچنین اعلام کرد که در نظر دارد در 5 سال آینده سرمایه‌گذاری در هند را دو برابر کند.

مودی و آبه همچنین توافق کردند، توسعه روابط اقتصادی میان دو کشور از طریق افزایش شمار شرکت‌های ژاپنی در هند صورت گیرد.

نخست‌وزیر ژاپن همچنین از تعهد کشورش به اعطای وام 479 میلیون دلاری به هند با هدف سرمایه‌گذاری در یک پروژه زیرساختی خبر داد.

رهبران دو کشور همچنین از توافق‌های حاصل شده در زمینه بازرگانی و فن‌آوری استقبال کردند. آن‌ها علاوه بر همکاری‌های اقتصادی موضوعات دیگری را از جمله راهکارها برای همکاری امنیتی مورد بررسی قرار دادند.

نخست وزیر هند روز شنبه سفر پنج روزه خود به ژاپن را آغاز کرد.

رسانه‌های ژاپن گزارش دادند این دو نخست‌وزیر احتمالاً بر سر آغاز یک چارچوب مشاوره‌ امنیتی «2+2» که وزرای دفاع و امور خارجه هر دو طرف را در برمی‌گیرد، توافق خواهند کرد. ژاپن پیشتر چنین سازوکاری را با آمریکا، استرالیا، روسیه و فرانسه اجرا کرده است.

هر دو کشور ژاپن و هند از بابت بلندپروازی‌های چین برای تبدیل شدن به یک قدرت منطقه‌ای نگران بوده و مشتاق هستند تا با فعالیت‌های آن در دریای چین جنوبی و شرقی و اقیانوس هند مقابله کنند.

توکیو و دهلی نو مناقشات ارضی پرسابقه‌ای با پکن داشته‌اند.

مودی در یک سخنرانی خطاب به جمعی از رهبران تجاری ژاپن گفت: ژاپن و هند باید مسیر توسعه صلح‌آمیز را انتخاب کنند نه یک توسعه‌طلبی به سبک قرن هجدهم.

وی خاطرنشان ساخت: شیوه‌ها و تفکری به سبک قرن 18 وجود دارد که طی آن‌ توسعه‌طلبی از طریق تصرف اراضی یک کشور دیگر و ورود به دریاها انجام می‌شود. اگر قرار باشد آسیا در قرن بیست‌و‌یک تبدیل به رهبر در جهان شود، ژاپن و هند باید مسیر توسعه صلح‌آمیز را به پیش ببرند.

انتظار می‌رود "آبه" و "مودی" در این سفر همچنین بر اجرای رزمایش‌های دریایی مشترک به طور منظم و همچنین رزمایش‌هایی که آمریکا نیز در آنها حضور پیدا کند توافق کنند.

انتهای پیام

کد N479106