بحران اوکراین نمی تواند صربستان را از روسیه دور کند

صربستان,روسیه

بلگراد-ایرنا- روابط سنتی و وابستگی گاز به روسیه موجب شده که صربستان در موضع خود در رابطه با بحران اوکراین پایدار بوده و فشارهای سیاسی غرب در دور کردن بلگراد از مسکو کارایی نداشته باشد.

به گزارش ایرنا، نخست وزیر صربستان به تازگی درجمع خبرنگاران باتاکید به روابط خوب بین بلگراد و روسیه گفت:صربستان و روسیه طرح های مشترک بسیار مهمی در پیش رو دارند و ما به توسعه این روابط با فدراسیون روسیه ادامه می دهیم.

آلکساندر ووچیچ با اشاره به مساله بحران اوکراین افزود: صربستان هیچ گونه تحریم بر روسیه اعمال نکرده است و قصد چنین اقدامی را هم ندارد.

وی باتاکید براینکه صربستان دراین زمان بسیار دشوار به شرکای روسی خود ثابت کرده که بلگراد بهترین شریک روسیه در اروپا است و در تحریم بر علیه روسیه شرکت نکرده، افزود: صربستان توافق نامه احداث خط لوله گاز جریان جنوب را امضا کرده است و موضع ما در این مورد کاملا واضح است.

وی توضیح داد که صربستان در احداث خط لوله گاز جریان جنوب با شرکای اروپایی خود و همچنین شرکای روسی خود صحبت می کند.

صربستان با داشتن معضلات اقتصادی خواهان یک توازن سیاسی و اقتصادی با غرب و شرق است و به دلایل مسایل مالی انبوه خود نمی تواند تنها به غرب و یا شرق تکیه داشته باشد.

بلگراد که با قیمت مناسب گاز مورد مصرف خود را از روسیه تامین می کند و قراردادی را با شرگت گازپرم روسیه برای احداث خط لوله گاز جریان جنوب به امضا رسانده به خواسته بروکسل برای حمایت از تحریم بر علیه روسیه پاسخ سربالایی داده است.

مجلس نمایندگان صربستان در دوم اسفند ماه 1391 لایحه پیشنهادی دولت را برای احداث بخشی از خط لوله گاز جریان جنوب روسیه به اروپای غربی که از صربستان می گذرد با 176 رای موافق و 12 رای مخالف تصویب کرد.

پروسه خط لوله گاز جریان جنوب با توجه به گرایش دراز مدت و افزایش نیاز به گاز در اروپا از اهمیت بسیاری برخوردار است و برای صربستان علاوه بر تامین گاز با قیمت مناسب فرصت های شغلی جدید را نیز به همراه دارد.

بخش های زمینی خط لوله گاز جریان جنوب از خاک روسیه تا سواحل دریای سیاه و کشورهای جنوب و مرکز اروپا، بلغارستان، یونان، صربستان، مجارستان، اسلونی و اتریش امتداد می یابند.

علاوه بر این، خط لوله گاز جریان جنوب سبب می شود که کشورهای اروپای مرکزی و جنوبی نه تنها نیاز فزاینده خود به گاز را تامین کرده، بلکه امتیازهای بسیار دیگری نیز داشته باشند که از جمله آن ایجاد اشتغال و کسب درآمد مالیاتی از ترانزیت گاز است.

انتظار می رود که خط لوله گاز جریان جنوب علاوه بر اینکه از صربستان عبور می کند، دیگر کشورهای منطقه از جمله جمهوری صربسکا در بوسنی و هرزگوین، مجارستان، کرواسی، یونان و اسلوونی را دربر می گیرد.

صربستان که از جنگ های بالکان تجربه تلخی دارد، تحت هیچ شرایطی حاضر به تیره ساختن روابط خود با کشورهای دیگر نیست و در رابطه با بحران اوکراین در حالی که از تمامیت ارضی این کشور حمایت کرده است، حاضر نیست از تحریم های اتحادیه اروپا بر علیه روسیه حمایت کند.

غرب که تا حدودی موفق شده بیشتر کشورهای اروپای شرقی را با کشیدن به سوی اتحادیه اروپا از روسیه دور کند تلاش دارد تا صربستان را که دارای اهمیت ژئو پلیتیکی در منطقه بالکان غربی است به طرف خود جلب کند.

اروپام**2**436**1547
کد N479006