یک پهپاد ناشناس در سلیمانیه عراق سقوط کرد

پهپاد

تهران - ایرنا - پایگاه خبری ˈعراق پرسˈ اعلام کرد یک هواپیمای بدون سرنشین ناشناس ظهردوشنبه در منطقه ˈتویلˈ استان سلیمانیه عراق سقوط کرد.

به گزارش این تارنمای عراقی، مسوول اداره منطقه تویل در این باره گفت: این هواپیما در رودخانه ˈاشکاˈ در روستای ˈجرجه قلایˈ منطقه تویل استان سلیمانیه سقوط کرده است.

وهاب محمد افزود:نیروهای امنیتی پس از سقوط این هواپیمای بدون سرنشین اقدام به جمع آوری قطعات آن کردند و تحقیقات برای شناسایی هواپیما، ارسال کننده و دلیل سقوط آن ادامه دارد.

وی اضافه کرد: تحقیقات مشخص خواهد کرد این هواپیما متعلق به چه گروه یا کشوری است.

اواسط مرداد ماه سال جاری نیز یک پهپاد جاسوسی اسراییل در کمربند امنیتی بغداد سقوط کرد و سفارت آمریکا پس از سرنگونی این پهپاد، بی درنگ با دفتر ˈنوری المالکیˈ به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح عراق تماس گرفت و از وی خواست که هواپیما را تحویل دهد، اما مقامات عراق با این درخواست مخالفت کردند.

با این حال، دفتر فرماندهی کل نیروهای مسلح متوجه شد که یک مقام امنیتی عراق خودسرانه و بدون موافقت فرماندهی کل نیروهای مسلح و یا وزارت دفاع عراق، بقایای پهپاد را به افسران سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) مستقر در سفارت این کشور در بغداد واقع در منطقه ˈخضراءˈ (سبز) تحویل داد.

تحولات مربوط به این پهپاد سرنگون شده نگرانی هایی را در میان محافل امنیتی و فرماندهان گردان های داوطلب عراقی از این بابت برانگیخته است که آمریکا از پهپادها برای رصد فعالیت و تحرکات ارتش و نیروهای داوطلب عراقی استفاده می کند و اطلاعات دریافتی اش را در اختیار رهبران این گروه تروریستی ˈداعشˈ قرار می دهد تا از آن برای حمله به ارتش و داوطلبان عراقی استفاده کند.

خاورم**632/1547
کد N479003