امیرعبداللهیان در دیدار با اصحاب رسانه‌های گروهی مصر:

خط قرمز ایران در منطقه توسل به افراطگرایی و تروریسم است/امروز جهان اسلام اولویت خود را در دفاع از مسأله فلسطین می‌داند

سیاست خارجی

جمهوری اسلامی ایران بر مبنای وظیفه انسانی و اسلامی از نقش و نفوذ خود برای تقویت ثبات و امنیت و رفاه منطقه بهره می‌گیرد و مقابله با توطئه‌های دشمنان مشترک جهان اسلام و در راس آن رژیم صهیونیستی را مدنظر دارد.

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن استقبال از توسعه مناسبات با مصر حضور همه احزاب، گروه‌ها و طیف‌های سیاسی را در روند مسالمت‌آمیز سیاسی در مصر برای کمک به توسعه و پیشرفت و ثبات و امنیت در این کشور را حائز اهمیت می‌داند. 

به گزارش ایلنا، هیات رسانه‌ای متشکل از جمعی از نویسندگان و اصحاب رسانه‌های گروهی مصر، عصر دیروز با حسین امیرعبدللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کردند.

امیرعبدللهیان در این دیدار نگاه راهبردی جمهوری اسلامی ایران به مصر را مبتنی بر نگاهی تاریخی، تمدنی و ادیانی به عنوان کشوری مهم در جهان عرب و اسلام دانست و افزود: ایران علاقمند به مشاهده مصری باثبات، یکپارچه و پیشرفته و با ایفای نقشی در خور شان واقعی و تاریخی این کشور در منطقه و جهان اسلام است. مصر دارای جایگاه و ظرفیتی است که کشوری نمی‌تواند خلاء آن را پر نماید.

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه با اشاره به سفر اخیر خود به قاهره برای شرکت در مراسم تحلیف عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر و گفت‌وگو با وی اظهار داشت: در این دیدار كوتاه تاکید شد که نگاه راهبردی جمهوری اسلامی ایران به مردم و کشور مصر بعنوان یک حوزه تمدنی، تاریخی و فرهنگی استوار است.

وی افزود: رئیس جمهور مصر نیز در این دیدار از این رویکرد ایران استقبال کرد.

معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: ما علاقمندیم مردم و دولت مصر با پشت سرگذاشتن شرایط و چالش‌های کنونی نقش و جایگاه واقعی خود را برای کمک به مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی ایفاء نمایند. 

امیرعبداللهیان همچنین حضور همه احزاب، گروه‌ها و طیف‌های سیاسی در روند مسالمت‌آمیز سیاسی در تحولات داخلی مصر برای کمک به توسعه و پیشرفت و ثبات و امنیت در این کشور را حائز اهمیت خواند و افزود: ایران امنیت و ثبات مصر و همه کشورهای منطقه را امنیت خود می‌داند و خط قرمز ایران در منطقه توسل به افراط‌گرایی و تروریسم است.

معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه با رد برخی خبرسازی‌ها در خصوص مداخلات ایران در امور داخلی کشورهای عربی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بر مبنای وظیفه انسانی و اسلامی از نقش و نفوذ خود برای تقویت ثبات و امنیت و رفاه منطقه بهره می‌گیرد و مقابله با توطئه‌های دشمنان مشترک جهان اسلام و در راس آن رژیم صهیونیستی را مدنظر دارد.

وی با انتقاد از برخورد دوگانه برخی كشورهای فرامنطقه‌ای در برخورد با موضوعات مردم‌سالاری و تروریسم، بر رویکرد و عملکرد صریح و شفاف ایران در مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی و نیز حمایت از مبارزه جدی و قاطع با پدیده شوم تروریسم در منطقه از جمله در عراق و سوریه تاکید کرد.

امیرعبدللهیان همچنین با اشاره به حضور هیات مصری در نشست کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد در تهران، بر دغدغه مشترک ایران و مصر در خصوص فلسطین یادآور شد: امروز جهان اسلام اولویت خود را در دفاع از مسأله فلسطین می‌داند و جمهوری اسلامی ایران همواره از مقاومت و همچنین وحدت گروه‌های فلسطینی حمایت می‌کند.

معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه بر لزوم حمایت از مطالبات به حق و مشروع مردم فلسطین و گروه‌های مقاومت تاکید کرد و اظهار داشت: ارتقای وضعیت دفاعی و اقتصادی مردم فلسطین و حمایت همه جانبه فلسطینیان برای رسیدن به حقوق مسلم و تاریخی خواست جمهوری اسلامی ایران است.

وی از مواضع مصر در خصوص ضرورت مقابله با پدیده تروریسم و افراط در سوریه و عراق استقبال کرد و لزوم همکاری و تعامل نزدیک بین کشورهای موثر در منطقه از جمله مصر و ایران را برای ایجاد نوعی همگرایی و همکاری جمعی در منطقه برای مقابله با این پدیده بدور از مداخلات بیگانگان یادآور شد.

امیرعبداللهیان ایران و مصر را دو کشور مستقل و مهم درمنطقه خواند و روند توسعه دوجانبه روابط در ابعاد مشورت‌ها و گفت‌وگوهای سیاسی و همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی را روبه رشد دانست و بر تداوم و تقویت این همکاری‌ها تاکید کرد و در این خصوص خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از هر ابتکار عملی برای تقویت همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی با مصر استقبال می‌کند.

در این نشست اعضای هیات مصری به طرح دیدگاه‌های خود در زمینه تحولات منطقه‌ای و همچنین روابط ایران و مصر پرداخته و بر ضرورت توسعه روابط دو کشور تاکید کردند.

 

کد N478876

خواندنی از سراسر وب